Off Canvas sidebar is empty

Haberler

DAĞLI KIZI GÜZELLİK YARIŞMASI

Karaçay-Çerkes'in tarihi beldesi Uçkulan'da güzellik yarışması "Miss Dağlı Kızı" yapıldı. Ama bu güzellik yarışması bildiğimiz güzellik yarışmalarından değildi. Bu güzellik yarışmalarında, kesinlikle mini etek, mayo, dekolte kıyafetler yasak. Tam tersine birbirinden alımlı Karaçay çepkenlerin giyilmesi zaruri olan bir yarışma bu. Bu yarışmanın kriterleri ise şöyle: En güzel Karaçay çepkeni giyip onu taşıyabilmek, Karaçay'ın milli yemeklerinden hıçın, cörme, sohta v.s. en leziz biçimde hazırlayabilmek, Karaçay adet ve Karaçay namus üzerine en güzel konuşmayı yapabilmek.

Karaçay-Çerkes Kültür Bakanı Goguylanı Sonya bu yarışma hakkında şunları söyedi: "Biz bu yarışmayı özellikle Uçkulan'da yapıyoruz. Çünkü burada Kafkas dağlarının güzelliğiyle Karaçay kızlarının güzelliği adeta tek vücut oluyor, bütünleşiyor ve özellikle bu tarihi beldede doğmuştur olağanüstü güzellikteki geneleklerimiz. Bunu da tüm yarışmacı arkadaşlarımız bilmelidirler.

Yarışma geleneksel Karaçay yemeklerini hazırlamayla başlıyor. En güzel en leziz Karaçay yemeğini hazırlayan, 11 bölümden oluşan yarışmanın ilk ayağının birincisi oluyor. Yemek hazırlanrken maya ve modern teknikler kullanılması yasak. Kıyma yapmak isterlerse iki bıçakla yapmak zorunda bunu mesela. Miss Dağlı Kızı olmak için 11 bölümden en çok birincilik almak gerekiyor.Yarışmanın 2. bölümünde Karaçay adet ve namusu üzerine bilgi ve konuşma becerileri sunuluyor. 3. Bölümde en güzel Karaçay çepkeni ve onu en güzel taşıyan Karaçaylı kız seçiliyor. 4. Bölümde Karaçay halk danslarını en güzel şekilde tepseyen, 5. bölümde ise Karaçay ezgilerini kobuz ile en iyi çalan seçiliyor. 6. bölümde Karaçay cırları en iyi cırlayan seçiliyor.Yarışma böylesine zorlu 11 basamaktan geçiyor sonunda.

Sonunda jüri kararını açıkladı:

Birinci: Totorkullanı Fayruza ve Sılpağarlanı Ariuzat

İkinci: Bicileni Leyla.

kamatur.org

Karaçay Malkar Türkiye

Login

{loadmoduleid ? string:? string:? string:? string:? string:? string:? string:? string:? string:? string:261 ? ? ? ? ? ? ? ? ? ?}