Off Canvas sidebar is empty

Haberler

HEMŞEHRİMİZ DİMA BİLAN

Eurovision 2006'da Rusya Federasyonu adına yarışarak 2'nciliği elde eden Dima Bilan, Karaçay-Çerkes Cumhuriyetinde doğdu, Tataristan'da yaşadı. Kariyerine Kabardey-Balkar Cumhuriyetinde başladı. Dima Bilan, Rusya'nın son yıllarda yetişdirdiği en iyi pop yıldızı hemşehrimizin babası Balkar, annesi ise Tatar.

M.A.: Dima, herkesin bildiği gibi senin çok uzun süre yaşadığın Kabardey-Balkar'da kadınlar adet, gelenek ve törelerine daha sıkı bağlılar, Sen de bir Kafkasyalı olarak kız arkadaşın Lena'nın nasıl bir bayan olmasını bekliyorsun?

D.B.: Benim kökenim Balkar, annem ise Tatar ama ben çok uzun süredir Moskova'da yaşıyorum ve bu yüzden de biraz da Rus gibiyim. Lena bir insan olarak beni etkiliyor ve bir sorun olacağını zannetmiyorum.

M.A.: Gerçekleştirmek istediğin bir hayalin var mı?

D.B.: Nedendir bilmiyorum, Panama'ya gitmeyi çok istiyorum. Panama için cennet köşesi diyorlar. Hatta orada zaman durumuş. Orada demek ki hiç bir şey için acele etmek gerekmeyecek. Sadece zamanın tadını çıkarın.

M.A.: Gelecekle ilgili planların yok mu?

D.B.: Yeni dairemin tamiratini yeni bitiriyoruz. Şimdilik ailemle oturuyorum. Annemi, babamı ve kızkardeşimi herzaman çok özlüyorum. Kızkardeşimde müzikle ilgileniyor. En yakın planlarım içinde kız kardeşimle beraber bir albüm hazırlamak ve beraber düet yapmak.

M.A.: Herhalde ailene yaşadıkları evi değiştirmek zor gelecektir.

D.B.: Ailem bu taşınma işini mecburen defalarca yaptılar. Hatırladığım kadarıyla ailem ve ben şehir şehir gezmek zorunda kaldık. Babam mühendisdi annem ise evhanımı. Babamın mesleğinden dolayı sırasıyla Karaçay-Çerkes, Kabardey-Balkar, Haberejnih Çelyah, Kazan, Tule, Saratov ve Moskova'da yaşadık.

M.A.: Gerçek adın Dima Bilan mı?

D.B.: Kimliğimde Viktor Belan yazıyor. Dima adını dedem koymuş. Belan, Kabardey-Balkar'daki Mayskiy'nin eski tarihi adı. Dedem oradan alıp kimliğine soyadı yapmış bunu.

___________________________________________________

Röportaj: Mariya Adamçuk "sem dney" dergisi
Kaynak: Sem Dney Dergisi ve Elbrusoid.org
Derleyen: Dr. Murat Poyraz
___________________________________________________

http://www.elbrusoid.org/content/digest/p324340.shtml

http://bilandima.ru

kamatur.org

Karaçay Malkar Türkiye

Login

{loadmoduleid ? string:? string:? string:? string:? string:? string:? string:? string:? string:? string:261 ? ? ? ? ? ? ? ? ? ?}