Off Canvas sidebar is empty

Haberler

BİLİM İNSANI, DOKTOR BİCİLANI BELLA

Bicilanı Bella, doktor, biyo-kimya mühendisi, biliminsanı... 13 Kasım 2008, o olağanüstü güzellikteki "Genetik istikrarsızlık ve displazi ve boyun kanseri, insan papillomavirus DNA ve sebat sebep olan hastalarda allelic polimorfizm" konulu tezini savundu. Bellanın işi, onun yılların deneyimi - dünya bilimi için büyük bir katkı. Sonuçta bilimadamları çağımızın vebası kanser için adete taştan duvar örüyorlar. Bella bilindik bilim kadınların en yaygın stereotipe benzemektedir - "labaratuardan çıkmayan kalın gözlüklü ve önlüklü." Asla böyle biri değil. Bella, güzel, komik, akıllı, trend ve modaya uyan bir kız.

BİLİM İNSANI, DOKTOR BİCİLANI BELLA

Bicilanı Bella, doktor, biyo-kimya mühendisi, biliminsanı... 13 Kasım 2008, o olağanüstü güzellikteki "Genetik istikrarsızlık ve displazi ve boyun kanseri, insan papillomavirus DNA ve sebat sebep olan hastalarda allelic polimorfizm" konulu tezini savundu. Bellanın işi, onun yılların deneyimi - dünya bilimi için büyük bir katkı. Sonuçta bilimadamları çağımızın vebası kanser için adete taştan duvar örüyorlar. Bella bilindik bilim kadınların en yaygın stereotipe benzemektedir - "labaratuardan çıkmayan kalın gözlüklü ve önlüklü." Asla böyle biri değil. Bella, güzel, komik, akıllı, trend ve modaya uyan bir kız. Bella çekici ve girişken, birçok arkadaşı var ve onlarla ortak bir dili rahatlıkla buluyor, gazete okumayı seviyor, seyahat etmeyi seviyor, tiyatroya gitmeyi yürüyüşleri, sinema, müzik, moda, kendi boş zamanlarında yabancı dil öğrenmeyi çok seviyor, düzenli spor yapıyor.
 
Okulda, Bella çok başarılı idi. Tüm kültürel etkinliklerde aktif bir katılımcı oldu. Şarkı söyler, gitar ve piyano çalardı, tiyatroda başrol aldı. Öğretmenlerin neredeyse tamamı Bellanın oyunculuğunun çok iyi olduğunu oyunculukta geleceğinin çok parlak olduğunu belirterek oyunculuk kariyeri için ikna edildi.  Ama kader Bella için başka şekilde yazılmıştı. Bella, bütün lehte ve aleyhte olanları Kafkas geleneklerine göre tartarak, kendisine göre en zoru ve saygın olanını seçti-biliminsanı olmak.

Bella Rusya Devlet Tıp Üniversitesi* (eski adıyla 2. Devlet Tıp Fak.)nden mezun oldu. Daha sonra bilim yolunda emin adımlarla ilerleyen Bella, uzmanlık eğitimi için Rusya Kanser Araştırma Merkezi''ne  kabul edildi. Bella bir taraftan eğitimine devam ediyor bir taraftan da çalışıyordu. Tatil için Abhazya''ya, Kislovodsk''a, İskandinav ülkelerine gemide yolculuk, İtalya, Fransa, Türkiye, Çek Cumhuriyeti gitti. Ve özenle bir tez yazmak. Bu arada tezini hazırlıyor, seminerler veriyor, değişik ülkelerde konferanslar veriyordu. Bella gittiği her ülkede tezleriyle ilgi odağı oluyordu. Tez yazısı, araştırma yazıları, farklı ülkelerde, uluslararası forumlarda sunması için özel davetler aldı. Bu vesile ile, Roma, Barselona ve İstanbul''a gitti.
 
- Bella, sen Avrupa ve Amerika'da bulundun. En çok hangi ülkeden etkilendin ve neden?

- Amerika'dan çok etkilendim. 2001 yılında Amerika'da "Work and Travel - Çalış ve Seyahat et" programı dahilinde birkaç unutulmaz ay geçirdim 2001 geçirdiğim. Geziye çıkarken Amerika'ya önyargı ve şüpheyle gitmiştim. Fakat bize anlatılanlardan çok farklı idi. Amerika bilime ve bilimadamlarına inanılmaz ilgi ve misafirperverlik gösteriyor. Rusya'da ki gibi değil yani.
 
- Ülkemizde uzun süredir bir sorun var: Beyin göçü. Nitelikli genç bilim adamlarının batıya göçü hakkında ne düşünüyorsunuz, neden Batıya? Sadece Akademik alanda yeterli finansman olmaması nedeniyle mi veya başka nedenleri mi?

- Ben bütün bilim dalları hakkında beyin göçü veya bizden ileri olduklarını düşünmüyorum, ancak ABD'de moleküler biyoloji Rusya'dan biraz daha ileride.  Rusya potansiyeli ile ulaşılamaz yükseklikte, ama gerçekten ana sorunu finansman olmaması. Amerika, ulusal bütçeden moleküler biyolojinin geliştirilmesi için birçok kaynak aktarmış. Dolayısıyle yenilikler ilerlemeler ABD''de oluyor. Gerçekleştirilen yer Amerika ama beyinler hep dışarıdan.
 
- Bu yıl, bir Alman bilim adamı Harald zur Hauzen Fizyoloji ve Tıp alanında  "insan papillomavirüsünün boyun kanserine neden olduğu" keşfi için Nobel Ödülü kazandı. Kendisi, Human Immunodeficiency Virus bulan  Fransız meslektaşları Françoise Barre-Sinussi ve Luc Montagnier ile ödülünü paylaştı. Bu da yakında kanser için bir çare bulunabilir büyük bir atılım olduğunu söylemiş oldu. Sen İşlerindeki çalışmalarında Harald zur Hauzenden etkileniyor veya faydalanıyormusun yoksa bilimsel araştırmalarınız farklı uçlarda mı?

- Harald zur Hauzen - Bir büyük bir bilim adamı. O ilk keşiflerini 70'li yıllarda yapıyor. Kendisi bizim laboratuvarımıza sadece bir kez değil, sürekli geldi ve keşiflerini ve deneyimlerini paylaştı. Doğal olarak, bende işimde ondan faydalanmışımdır, yararlanmışımdır. Nobel Ödülü - Bu genellikle çok uzun süreli emeklerin geceli gündüzlü çalışmaların sonucunda erişilebilecek bir ödül.
 
- Hayatında seni en çok etkileyen bilimadama, arkadaş veya akraba... kim oldu?

- Ben en çok  Yale Üniversitesi'nden immunologist  Profesör Ruslan Mecitov'dan etkilendim. Moskova'ya ders vermek için yaptığı her ziyaret  her zaman bir olay. Ruslan Mecitov - parlak bilim adamı, ilginç bir hikayesi olan sevimli adam. Her zaman öğrenciler arasında coşkulu, lisansüstü öğrencileri ve araştırmacılar için bir fırtınaya neden olur. Modern immünoloji temel kavramları - Bu açık ve mantıklı bir sunum, herhangi bir ders kitabı değil! Mecitova Dersi adeta - Bu ilk sınıftır, modern biyoloji, burada her şey açık, taze ve parlak. Kendisi için doğal bağışıklık anlatıyor yeni gibi. Benim için bir bilimadamı olarak Ruslan Mecitov - Bir model.

 


Bicilanı Bella'yı hiç kimsenin durduramayacağını farkettim. Bu gencecik yaşında ömürüne ne kadar başarılar ve hatıralar sığdırmış. Beni en çok sevindiren ise, Karaçayşaharlı Bicilanı Bella'nın geleneklerine, göreneklerine ve diline son derece sadık olması ve bu töreyi yürütmeye çalışması.

Yolun açık olsun Bicilanı Bella.

*Rusya Devlet Tıp Fakültesi, benim de hazırlık sınıfını okuduğum üniversite idi. (M.P.)

_________________________________

Tercüme: Murat Poyraz
_________________________________

Kaynak: elbrusoid.org
_________________________________

Murat Poyraz's Avatar

Murat Poyraz

Login

{loadmoduleid ? string:? string:? string:? string:? string:? string:? string:? string:? string:? string:261 ? ? ? ? ? ? ? ? ? ?}