1826 Locust Street, Bainbridge support@templaza.com

Çifteler Karaçay-Malkar Derneği, ilçemizde ikamet eden hemşehrilerimizin başarılı çocuklarına Liselere Giriş Sınavı [LGS] ve Üniversite Öğrenci Seçme Sınavına [ÖSS] kurslara destek amaçlı öğrenci başına 1000 YTL, üniversite imtihanlarını kazanarak bir yüksek öğretim programına yerleşen kardeşlerimize de aylık 50 YTL eğitim bursu verme kararı almıştır. Derneğimiz bu karara istinaden; eğitim kurslarına devam eden 5 kardeşimize toplam 5000 YTL, imtihanları kazanarak bir yüksek öğretim programına girmiş olan 19 kardeşimize de toplam 5400 YTL burs sağlamıştır. Dernek olarak, önümüzdeki eğitim ve öğretim yılında daha fazla öğrenci kardeşimize, daha fazla burs vermeyi amaçlamaktayız.

Kabardey-Balkar Cumhuriyeti’nde yaşayan Balkar halkı ‘Balkarların cellatları’ olarak tanınan Sovyet döneminin iki generalinin isimlerinin caddelere verilerek yaşatılmasından rahatsız. Balkar ihtiyar heyeti başkent Nalçik’teki Zaharov ve Kozlov caddelerinin isimlerin değiştirilmesini istedi. Heyet Başkanı İsmail Sabançiyev’in imzasıyla Nalçik Belediye Başkanı Hazretali Berdov'a gönderilen mektupta Sovyet generalleri Zaharov ve Kozlov adını taşıyan caddelere onların İkinci Dünya Savaşı yıllarında katlettikleri Balkar kurbanların adlarının verilmesini talep etti.

Kabardey-Balkar Cumhuriyetinde geçen yıl merkezin sınır operasyonlarına isyan eden Balkar halkının ileri gelenleri, Balkarların çoğunlukta olduğu yerleşim bölgelerine yerleştirilen kontrol noktalarının kaldırılmasını istiyor. Balkar halkı ihtiyarlar heyeti Kabardey-Balkar İçişleri Bakanı Yuri Tomaka bir mektup göndererek, Hasaniya, Köndelen, Kaşhatavun da aralarında bulunduğu Balkar yerleşim merkezlerinin sınırlarındaki kontrol noktalarının kaldırılması talebinde bulundu. Mektupta benzer kontrol noktalarının diğer etnik bölgelerde olmadığı hatırlatılarak, bunun Balkar milletini küçük düşürücü bir durum olduğu kaydedildi. Mektupta buralarda görev yapanların da Balkar halkına karşı önyargılı oldukları savunuldu.

Kabardey-Balkar Cumhuriyetinde 2003’te köyler arası bölge uygulamasıyla Balkarların ellerinden alınmış topraklarını bir kısmı iade edildi. Kabardey-Balkar Devlet Başkanı Arsen Kanokov, Balkar köyleri: Bızıngı, Kara-Suv, Yukarı Balkar ve Babugent 'den köyler arası bölgeye aktarılmış toprakların geri verilmesiyle ilgili bir kararname yayımladı. Kanokov 'un kararı Balkar ihtiyarlar heyetinin Nalçik yönetimine ihtar vermesinin ardından geldi. Balkar ihtiyarlar heyeti, 12 Ağustos'ta gerçekleştirilen miting sonrasında Kabardey-Balkar hükümetine bir talep listesi göndererek, hakların iadesini istemiş aksi halde 30 Eylül'de büyük bir miting düzenleneceği belirtilmişti.

8 Mart 1944 gecesi. Balkarya topraklarında ki bütün Balkarlılar 37.713 kişi. Kundaktaki bebekten, en yaşlı yatalak hastaya kadar 1 gecede Hayvan vagonlarında Orta Asyaya sürgün edildi. Balkarlıların yanına bir şeyler alabilmesi için sadece yarım saat verildi. Ancak çocuk ve yaşlılarıyla ilgilenmekten yanlarına bir şey de alamadılar. Vagonlardaki sürgün 11 gün 11 gece sürdü. İhtiyarlar, hastalar ve zayıflar vagonlarda öldü. Vagonlarda ölenleri toprağa gömme izni verilmedi. Balkarlılar ölülerle beraber yatmak zorunda kaldılar. Daha sonra ölüleri tren hareket halindeyken atmaya zorladılar. Onların bugün mezarları yok. Balkarlılar sürgün sırasında ve sürgünün bitiş tarihi olan 1957'ye kadar nüfuslarının %60'ını kaybetti, katliama maruz kaldı. Tarihin en büyük soykırımı, genosidi.