kamatur.org Deneme Yayını

Kabardey-Balkar''da Balkarlar ile Kabardeyler arasında alttan alta körüklenen etnik gerilime işte bu haritada gördüğünüz koyu kırmızı ile çizilen güzergahtan, Kancal''a atlı bir grupla tartışmalı Kırım Hanlığı''na karşı 1708''de kazanılan Kanjal Savaşı''nın yıldönümünde Kabardeylerin Kanjal Dağı''na yaptıkları yürüyüşe yol üzerindeki Köndelen köyünde Balkarların engel olmasıyla gerilim en üst seviyeye çıktı. Köndelen ve Kanjal bugün (ve asırlardır), Tırnıauz ve Elbrus Dağı arasında sıkışmış bir Karaçay-Malkar bölgesi. Deyim yerindeyse tam göbeği.

Yeni Teberdi''den Botaşlanı Husey ve Luiza beraber birbirlerine o kadar yakın , o kadar sıkı sıkıya yaşamışlar ki, hani derler ya zamanla eşler birbirine benzermiş, çok kısa sürede Botaş çifti bunu yaşamışlar. Botaş çifti altı erkek bir kız olmak üzere yedi çocuk yetiştirmişler. Erkek çocuklarının isimleri- Marat, Murat, Kanamat, Muradin, Aytek, Hacıbiy  ve oğullarından hiç biri ağızlarına bir kere olsun alkol ve sigara almamışlar, hiç bir zaman başıboş tembel olmamışlar. Bu yüzden evde sanki askeri bir düzen olmuş.

Karaçay - Çerkes Cumhuriyeti'nde 2010 yılında yapılacak nüfus sayımı için hazırlıklara başlandı. Karaçay - Çerkes Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, 2010 yılında tüm Rusya Federasyonu'nda yapılacak nüfus sayımı için hazırlıklara başlandığı, nüfus sayımının hatasız olmasını sağlamak için tüm yerleşim birimlerinin mahalle, sokak, cadde, ev ve daire numaralarının doğru olup olmadığının kontrol edileceği belirtildi. Bu bağlamda Karaçay - Çerkes'te daimi oturma izni veya geçici oturma izni ile oturanların da tespit edileceği ifade edildi.

Stavropol Kray Valisi Aleksandr Çernogorov'un gönüllü istifası Karaçay-Çerkes'te ülke yönetiminin değişebileceği konusunda yeni bir söylenti dalgası doğurdu. Karaçay-Çerkes'te birçok kişi, Stavropol Kray valisinin bir zamanlar Kuzey Osetya devlet başkanının görevi bırakmasında olduğu gibi 'gönüllü-cebri' olarak istifa ettiğine inanıyor. Batdıyev, gerçek devlet başkanlığı seçimlerinde seçilmiş sayıları fazla olmayan bölge başkanlarından biri. Kuzey Kafkasya'da Batdıyev'den başka böyle seçilmiş tek başkan Krasnodar Kray Valisi Aleksandr Tkaçev. Son birkaç yıldır halk tarafında seçilmişler için kader hayırlı değildi; kimi ayrılmak istedi, kimi mecbur bırakıldı, kimi de süresinin bitimine kadar yaşayamadı. Ama Aleksandr Tkaçev ne kadar popülerse, Mustafa Batdıyev de evinde o kadar tersi.

Türkiye’de Karaçay-Malkar Türklerinin dili, edebiyatı ve kültürünün tanıtılmasında büyük emeği olan Hasan Kallimci’yi kısaca tanıtmak istiyoruz. Kendisi bilindiği üzere 1970’li yıllarda Gökçeyayla (Kilisa) köyünde öğretmenlik yaptığı dönemde Karaçay kültürüyle ilgilenmeye başlamış, birçok derleme yapmış ve bilahare bu çalışmalarını yayınlamıştır. Hasan Kallimci daha sonraları öğretmenlik mesleği dışında gazetecilik ve yazarlık faaliyetlerine uzun süre devam etmiş, birçok roman ve hikaye yazmıştır. Kendisi bu eserleriyle ilgili olarak birçok ödüle de layık görülmüştür.