TPL_OFFCANVAS_EMPTY_ERROR

Haberler

VİRTÜÖZ - MALKARLANI MURAT

Malkarlanı Murat, Kabardey-Balkar tarihinin Uluslararası Geleneksel Garmon [Akordiyon] Çalma Yarışmasında altın madalya kazanarak Kabardey-Balkar Cumhuriyeti adına ilk uluslararası şampiyonu oldu. Malkarlanı Murat, Kuzey Kafkasya Güzel Sanatlar Akademisinde 5. sınıf öğrencisi. Daha çocuk denecek yaşta iken 2000 yılında Çerkessk'deki Cumhuriyetlerarası Geleneksel Akordiyon çalma yarışmasında 1. olmuştu. 2001 yılında Sankt Peterburg'da yine uluslararası yarışma olan "Petropavlovskaya Asambleye Garmoniki" adlı yarışmada da altın madalya alarak şampiyon olmuştu.

2004 yılında Bilal Kaziyev adına düzenlenen yarışmada yine birinci olmuştu. Malkarlanı Murat başarılarından dolayı hem Kabardey Balkar Cumhurbaşkanlığı bursu alıyor, hem de Rusya Federasyonu Cumhurbaşkanlığı bursu alıyor. Murat, müziği henüz küçücük çocukken, tatil için dedesi Nuhçuk'a gittiği Çegem'de çok sevmiş. Nuhçuk, mandolini profesyonelce çalabilen bir müzisyenmiş. Küçük Murat, bu geleneksel seslere duyarsız kalmamış, geleceğin en iyi geleneksel akardeonisti olma yolunda ilk adımı burada atmış. Murat, ilk bestelerini yaparken bu konuda hiç kimseye söz etmemiş, ne ailesine, ne kardeşine... Neden mi? Çünkü çok utanmış.

Nalçik'te ki 2 No'lu müzik okulunda sık sık konserler olurdu. Murat, bu okulda okudu ve tüm aktivitelerde en aktif rolü aldı. Ve her konserde son derece başarılı oldu. Öğretmenleri ondan her zaman övgüyle bahsettiler ve geleceğin büyük müzisyenlerinden biri olacağını belirttiler.

Yıllar geçti... Murat okumaya devam etti ve daha çok tecrübe kazandı. 2005 Aralık ayında Kabardey-Balkar Devlet Konser Salonunda Balkar halkı adına çok güzel bir olay gerçekleşti. Malkarlanı Murat Kabardey-Balkar Devlet Filarmoni -Simfoni Orkestrası ile birlikte Geleneksel Akardeon-Solo Konseri verdi. Murat, Balkar tarihinde böylesine konser veren Abaylanı Sultanbek'den sonra ikinci müzisyendi.

Murat'ın gelecek planları arasında Sankt-Peterburg Rimskogo-Korsakova Konservatuarında Master yapmak var. Burada hemen belirtelim, Rimskogo-Korsakova Sank-Peterburg Konservatuarı dünyanın en iyi konservatuvarlarından biri sayılıyor ve öğrenci seçimi konusunda da çok seçici ve titizdirler. Malkarlanı Murat aynı zamanda tüm Balkar melodilerini bir albümde toplamak istiyor. Bunu başaracağından hiç kuşkumuz yok. Murat'ın tamamen el yapımı bir akardeonu var. Ayarı tamamen Kuzey Kafkas melodisine ayarlı olarak dizayn edilmiş. Murat'ın hoşlandığı tek müzik var. Karaçay-Balkar halk melodileri.

_________________________________________

Hasan Konakov

Kaynak: www. elbrusoid.org

Çeviren: Dr. Murat Poyraz
_________________________________________

P.S.: Malkarlanı Murat, meni Nalçik'degi boluş-üyüm edi. Murat bla karnaşı Marat'nı bizge üylerinde bergenleri konserleni, Karaçay-Malkar tartuvlarını, egeçini, anasını, atasını konakbiyliklerini unutalmaganma. Keslerine bu saytdan entda issi salamlarıbıznı iyeme.

Dr. Murat Poyraz

kamatur.org

Karaçay Malkar Türkiye

Login

{loadmoduleid ? string:? string:? string:? string:? string:? string:? string:? string:? string:261 ? ? ? ? ? ? ? ? ?}