Off Canvas sidebar is empty

Haberler

HERKESİN MUCİZE BEKLEDİĞİ ADAM: KANOKOV

Rusya’nın önde gelen işadamıyken Kabardey-Balkar Devlet Başkanlığı koltuğuna oturan Arsen Kanokov, ülkesinde herkesin umudu. Herkesin kendisinden mucize beklediğini ama bir iki senede 10-15 yılın sorunlarını çözmenin mümkün olmadığını açıkça ifade eden Kanokov, işadamı zekasıyla cumhuriyeti düze çıkaracak ciddi projeler için kafa yoruyor. Vedomosti gazetesi muhabiri Olga Proskurnina, Kanokov’un siyasetçi ve yatırımcı kişiliğini deşifre eden uzun soluklu bir röportaja imza attı. Ajans Kafkas, Kabardey-Balkar’ın ekonomik fotoğrafını da çıkaran röportajı Özlem Güngör’ün çevirisiyle sunuyor.

HERKESİN MUCİZE BEKLEDİĞİ ADAM: KANOKOV

Olga Proskurnina

Çeviren: Özlem Güngör

Kaynak: Ajans Kafkas


Rusya’nın önde gelen işadamıyken Kabardey-Balkar Devlet Başkanlığı koltuğuna oturan Arsen Kanokov, ülkesinde herkesin umudu. Herkesin kendisinden mucize beklediğini ama bir iki senede 10-15 yılın sorunlarını çözmenin mümkün olmadığını açıkça ifade eden Kanokov, işadamı zekasıyla cumhuriyeti düze çıkaracak ciddi projeler için kafa yoruyor. Vedomosti gazetesi muhabiri Olga Proskurnina, Kanokov’un siyasetçi ve yatırımcı kişiliğini deşifre eden uzun soluklu bir röportaja imza attı. Ajans Kafkas, Kabardey-Balkar’ın ekonomik fotoğrafını da çıkaran röportajı Özlem Güngör’ün çevirisiyle sunuyor. Kabardey-Balkar Devlet Başkanı ve 'Sindika' grubunun kurucusu Arsen Kanokov yatırımcıları dağlara çağırıyor. Kanokov'nun adı büyük Rus kapitalistlerinin listesinde geçmiyor.

Moskova'da büyük yapı pazarları ve ticaret komplekslerinin ait olduğu 'Sindika' kapalılığı ile her zaman diğerlerinden farklı idi. Ancak Kanokov, Vedomosti için istisna yaparak ülkede ilklerden biri olan ticari-satın alma kooperatifi 'Kodeks'in yıllık cirosu 1 milyar dolardan fazlaya ulaşan holdinge nasıl dönüştüğünü anlattı. Grubun özel sahibi Kanokov, Forbes'te milyarderler listesine aday da olabilirdi.

Ancak işadamlığı son zamanlarda onun için arka plana geçti: İki sene Devlet Duma'sında milletvekili olarak çalıştı, 2005 sonbaharında Kabardey-Balkar'ın en zengin vatandaşıyken ülkenin devlet başkanı oldu. Kanokov ilk çalışma yılında, direnişçilerin ülkenin başkentine gerçekleştirdiği saldırıyı püskürtmek, yerel volfram- molibden yatağına yatırım konusunda Rus zenginleri ile zorlu görüşmeler yapmak, vergide sade düzenlemeler yapmakla meşgul oldu. Devlet başkanı, durumu "Bir-iki yıl içinde 10-15 yılda biriken sorunları para olması halinde bile çözmek mümkün değil” diyerek özetliyor. Neler yapmayı düşündüğünü Kanokov Vedomosti gazetesi muhabiri Olga Proskurnina’ya anlattı:

Rusya'da Kafkasya geleneksel olarak merkezin maddi yardımlarına bağlı. Siz ne düşünüyorsunuz, bu problem Kabardey-Balkar'da prensip itibari ile çözülebilir mi?

En kolay çözüm yolu Rosneft veya Gazprom düzeyindeki büyük şirketlerin bizde kayıtlı olması. Onların vergi geliri anında bölgeyi donör ülke konumuna geçirirdi. Ama biz yine de başka senaryolardan hareket ediyoruz. Eğer yardım miktarını her sene % 5 oranında (bütçeden) azaltırsak ve toplanan vergiyi % 20-30 miktarında arttırırsak, ülke 15 sene içinde yardım almayan ülke durumuna gelir. Bu kötümser senaryo. İyimser senaryoda alınan yardımın % 15 oranında (bütçe rakamından) beş yıl boyunca aşağı çekilmesi öngörülüyor. Memnun edici yatırım şartlarında Kafkasya'da gelecek beş-on yıl için daha tutucu tahminlerin yapılabileceği düşüncesindeyim. Ben sadece görev süremle ilgili tahminde bulunabilirim. (Kanokov'un devlet başkanlığı süresi Eylül 2010'da bitiyor). Ama ilk yılda planladıklarımı başardım. Gelecek yılın bütçesinin federal yardımın % 64'den % 59'a çekilerek hazırlanması ve vergi gelirinin % 35 arttırılması öngörülüyor.

Peki vergiler nasıl bir hesapla bu kadar artacak?

Normal vergi yönetimi hesabı ile. Önceden ülkede vergisini herkes tam olarak ödemiyordu. Biz kişisel gelirlerle ilgili biraz çalıştık, kumar ticaretinden normal toplamayı sağladık. Ama bu yöntem bütçeyi tamamlama için uzun ömürlü değil: Bir-iki yıl sonra her şey düzene sokulacak ve sadece yatırım projeleri ile yeni iş yerlerinin meydana gelmesine bel bağlanabilecek. Bu, yatırımcıların çoğunlukla ülkeye inanıp inanmamalarına bağlı olacak. Yatırımcılarla çalışması için yatırım politikası konseyi kuruldu. Konsey yatırımcılar için projelerimizi 'paketleyecek' ve onlara projenin gerçekleştirilmeye başlanmasından tamamlanmasına kadar gereken her konuda yardımcı olacak. Yatırımcıya burada bir çocuk gibi eşlik etmek gerekiyor. Bilinen sebeplere bağlı olarak yatırımcıları Kuzey Kafkasya'ya çekmek çok zor, şirketler çekiniyorlar. Gerçi Kabardey-Balkar'ın kendi belirgin avantajları mevcut: Ülkede kadro potansiyeli tamamıyla korundu, geçen seneki Ekim olaylarına rağmen istikrar var. Aynı zamanda iklim şartları da iyi. Şu anda bizim yatırım teklifi paketimiz 80 milyar rublelik proje içeriyor. Bütçeye gelir getirmesi ve yeni iş yerlerinin açılması açısından hangisinin daha gerçekçi olduğunu analiz ediyoruz.

Yatırımcılara ne gibi ilginç tekliflerde bulunuyorsunuz?

Örneğin petrol. Kabardey-Balkar rezervleri 20-30 milyon ton olarak değerlendiriliyor. Şimdi biz ek araştırmalar da yürütmeyi istiyoruz, yeni rezervler ortaya çıkabilir belki de. Aynı zamanda Tırnauz volfram-molibden tesisinin yeniden çalışmaya başlamasını umut ediyoruz. Turizmi -sanatoryum, misafirhaneler, dinlenme merkezleri- geliştireceğiz. Tarım ekonomisinden şu anda büyük bir verim hesaplamamak gerekiyor, ancak eğer ülkede tarım ürünlerinin işlenmesi için fabrikalar kurulursa bu da faydalı bir işletme olacaktır.

Siz uzun zamandır Tırnauz fabrikası için yatırımcı arıyorsunuz, hatta Oleg Deripaska ve Sergey Generalov ile de görüşmeler yaptınız. Görüşmeleriniz neden başarıyla sona ermedi.

Problem şu ki, projenin kendini amorti etmesi on seneyi geçiyor. Çıkarma işlemi kapalı olarak zorlu dağ şartlarında yürütülüyor. Açık veya yarı açık yöntemle Çin'de bugün volfram ve molibden çıkarmak mümkün hem de daha ucuza. Projenin fiyatı 80-85 milyon dolar. Bu parayı bugün bulmak aslında zor değil. Ancak Rus işadamları uzun süreli projelere yatırım yapmayı halen istemiyor. Bana göre, bir sebep daha var: Kuzey Kafkasya onlar için halen risk bölgesi. Bunun zaman meselesi olduğunu düşünüyorum. Dünyada volfram ve molibden rezervi çok değil. Aralarında Çinli yatırımcılar da olmak üzere halen farklı birkaç firma ile görüşmelerimiz devam ediyor. Elbette biz ülkemizde büyük Rus işadamlarını görmek isteriz, çünkü onlar burada çalışmayı daha iyi anlıyor. 'Bazela' ve 'Promışlennıh investorov'dan başka bu projeye 'Meçel' de aday olabilirdi, onun da uzmanları var.

Kabardey-Balkar Rusya Ekonomisi Gelişme Bakanlığı’nın turistik bölgeler oluşturma konusundaki yarışmasına katılmadı. Yani federal bütçeden bu alan için ayrılan paradan bölgeye para gelmeyecek? Kendiniz baş edebilecek misiniz?

Biliyor musunuz, belki de bu yarışmaya katılmamış olmamız daha iyi. Özel ekonomik bölgeler kanunu yatırımcıların bölgesel vergilerden muaf tutulmasını öngörüyor. O zaman ben kimden vergi alacağım? Sonra, federal bütçe adet olduğu üzere yatırım projelerine ödenek ayırıyor. Kabardey-Balkar'da Prielbrus'un tümü de dahil olmak üzere ülkenin % 97'sinde gaz var, yollarda iyi gelişmiş durumda. Bunun için ben şimdi bu yarışmaya katılmamış olmaktan dolayı üzgün değilim. Ancak gelecekte bu yarışmaya hazırlanacağız galiba, çünkü Elbrus'un kuzey bölgesinde gelişim zayıf, orada sadece yüksek voltta elektrik verimi var. Bana göre, Rusya'da sayıları çok olmayan Dombay, Prielbrus ve Krasnoya Polyana gibi yerlerin gelişmesi için devlet çapında projeler hazırlanmalı. Biz Prielbrus'un gelişmesi için bir plan hazırlıyoruz.

Turizmden ne gibi gelirler bekliyorsunuz?

Sovyetler döneminde ülkeye her yıl 500 bin turist geliyordu. (Şimdi senede yaklaşık 100 bin kişi- Vedomosti). Biz aynı düzeye yeniden gelmeyi istiyoruz. Eğer her turist ülkeye 100 dolar bile bıraksa bu senede 50 milyon dolar anlamına gelir, yani 1 milyar ruble. Bizim 2007 bütçemiz 11,8 milyar ruble, yani bu alandan gelecek ek gelir oldukça anlamlı. 70 şirkete sahip Sindika'nın yegane patrano Kanokov, Kabardey Devlet devlet başkanlığı koltuğuna oturunca cumhuriyetteki ticari faaliyetlerden çekildiklerini, sadece hayır işleriyle uğraştıklarını söylüyor. 'Sindika' ülkede sadece hayır ile ilgileniyor

Kabardey-Balkar resmi sitesinde 18 mineralli su kaynağından söz ediliyor. Size yakın olan Karaçay-Çerkes'deki 'Arkhız' her yerde satılıyor ve reklam ediliyor. Kabardey-Balkar suyu ise reklam edilmiyor. Neden?

1990'da tüm kaynaklar Kabardey-Balkar Mineralli Sular devlet firmasına verildi. Şimdi oralarda şişelere dolum için yeni Fransız makineleri var. Firma ise iflasın eşiğinde, devlet iyi sahip çıkamadı. Biz onu yeniden düzenlemeye çalışıyoruz. Bugün için bu ticarette yerini bulmak çok da kolay değil. Ama bizim kaynaklarımız mükemmel ve potansiyellerini gerçekleştireceklerini düşünüyorum, bunu nasıl yapacağımı da biliyorum.

Sizin ticari-grubunuz 'Sindika' Kabardey-Balkar'a para yatırımı yapıyor mu?

Şu anda hayır, çünkü benim devlet başkanlığına atanmamdan sonra bu, gelir getirmeyecek bile olsa çok etik olmaz. 'Sindika' ülkede şimdilik sadece hayırseverlik ile ilgileniyor.

Nalçik'teki 'İnturist' otelinin restorasyonu da mı hayır işi?

Bu proje önceki Devlet Başkanı Valeri Kokov döneminde başlamıştı, bu proje konusunda bana teklifi o sunmuştu. Grup önceden başlanmış olan projelerini tamamlıyor, ancak yenilerine başlamıyor. Turizm henüz gelişmediği için de Kabardey-Balkar'da otel ticareti zaten henüz gelir getiren bir alan değil.

'Sindika'nın atanmanızdan önce ülkeye ne gibi katkıları vardı?

Yaklaşık 1 milyar ruble değerinde.

Bu sizin ticaret-grubunuz için önemli bir rakam mı?

Çok değil. Sindika'nın senelik cirosu 30 milyar ruble. Çoğunlukla gayrimenkul projeler. Otel ticareti, taşınmazlar, inşaat, fabrika, ticaret merkezleri, toplam 70 kuruluş. Bunun dışında MKB'nin (Moskova Kredi Bankası) % 100 hissesi ve 'TsentroKredi' bankasının % 30 hissesi gruba ait, yani bu bankanın iki büyük hissedarlarından biri.

Ben 'Sindika'nın kumar ticareti yaptığını da duydum.

'TsentroKredit' bankası aracılığı ile Kabardey-Balkar'da bulunan 'Nejdançik' kumar evine kredi verdiğinde grup bu ticarete girmişti. Ancak bunu, ülkede kumar düşkünlerinin ne kadar yaygınlaştığını görünce bıraktı. Bu tür şeylerle para kazanmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Novıi Arbat'da 'Moskoviçka' ticaret merkezini satın aldıktan sonra gruba defalarca orada gazino açma teklifi sunuldu, ancak firma her seferinde reddetti.

'Sindika' ticareti nereden başladı?

Ticari-satın alma kooperatifinden. 1987’de biz Artem Tarasov'dan sonra Moskova Konseyi’nde kayıt olan ikinci kooperatif olduk. Bu zamana kadar Moskova'da ticari-satın alma kooperatifi hiç yoktu. Şirket iyi bir okuldan ve devalüasyondan geçti. Grup hiçbir zaman kolay para almadı. Hammadde ticaretine girmedi. Ve çok az kredi aldı, yatırım kazancı ile gelişti. Eğer şirket kredi alırsa 'TsentroKredi'de bulunan limiti çerçevesinde 3-4 ay sürede ödenmek üzere aldı.

Firma kime ait?

Bana, tek sahibi benim. Tabi ki devlet hizmetine geçtikten sonra idareyi yönetime verdim.

Siz 1980'li yılların sonunda ticaret ve gayri menkule bilinçli olarak mı yatırım yaptınız?

Sezgi ile galiba. Gayrimenkul başkentte sürekli değer kazandı, hatta piyasa böyle olmadığı 1980'de bile. Ancak biz ilk önce ticari taşınmazlardan kira gelirine yönelmiştik, Moskova'da metre kare fiyatının bu kadar yükseleceğini tahmin etmemiştik.

% 100 hisse her zaman size mi ait olmuştu?

1998'e kadar şirkette iç kapanıklığı olan hissedarlar da var, ancak devalüasyondan sonra problemler meydana geldiğinde ticareti bırakmayı ve hislerinin karşılığını almayı istediler. Şirket 1998 yılına temiz 20 milyon dolar kazançla girdi, sene sonunda kazanç 6 milyon dolara indi. Sermaye piyasasından hisse almak için aldığımız borç para ile ilgili belirli problemler vardı. Ben o zaman, şirketin organizatörü olarak bu darbeye direnmem gerektiğini düşündüm ve direndim. İki yıl içinde grup durumuna yeniden döndü ve tüm varlığını korudu. Hissedarlar ile hesap bir ihtilaf olmadan normal olarak gerçekleştirildi. Ve iş daha kolay oldu- önceden partnerlerin düşüncelerine de görmek gerekiyordu. Partner tereddütte olduğunda sen de şüphelenmeye başlıyorsun.

Bu yaklaşımla Sindika galiba uzun bir süre halka açık olmayan bir şirket olarak kalacak.

Şu anda ticari-grup yeniden yapılanıyor, bağlı şirketler faaliyetlerini belirliyor: Ticaret, inşaat, gayri menkul. Yapı düzene konduğunda grup belli olacak. Belki halka açık şirket otel istikametinde kendini gösterecek. Ancak prensipte, Sindika'nın henüz halka açık olmasını gerektirecek önemli gerekçeleri olmadı. Eğer piyasa değerini arttırsaydı bunun anlamı olabilirdi, ama şimdi grup aktif bölgesel yayılma yürütüyor.

"Kazanılmamış parayı öylesine kimseye vermemek gerekir"

Politik kariyerinize rağmen ticaretin sizi heyecanlandırdığı görülüyor.

Evet, çünkü ben sabahtan akşama kadar 15 sene bununla uğraştım, elbette konu önceden olduğu gibi benim için ilgi çekici.

Peki o zaman neden üç sene önce milletvekilliğine gittiniz?

Zor soru. İlk önce Devlet Duma'sına aday olmamı Kokov teklif etti. Ben o zaman Kabardey-Balkar'da sosyal projelerle ilgileniyordum, o ülke menfaatlerinin Duma'da başarılı şekilde temsil edilmesini istiyordu. Ben 29 senedir Moskova'da yaşıyor olsam da tüm arkadaşlarım, akrabalarım Kabardey-Balkar'da idi ve ben onlara yardım etmek istiyordum. Ben Duma'ya Liberal Demokrat Partisi listesinden girdim. Şunu söylemeliyim ki, Liberal Demokrat Partisi’nin bakış açılarına birçok konuda katılmıyordum ve bir sene sonra Birleşik Rusya Partisi’ne geçtim.

Devlet başkanlığına atanmanızın hemen ardından, bölgenin yararına olması halinde sahip olduğunuz varlıkları ülke mülkiyetine vermeye hazır olduğunuzu söylediniz. Herhangi bir şey verdiniz mi?

Bizim şehir merkezinde devlet gençlik spor kompleksimiz vardı ve 'Sindika' bunu devlet mülkiyetine verdi. Ancak o sene sonunda o yardım isteyen bir yer haline geldi ve şehir bütçesi onun varlığını devam ettirebilmesi için maddi yardım talebinde bulunmaya başladı. Buna bağlı olarak, devlet mülkiyeti hissesi korunarak kompleks şirket gruplarından birine özel idare için geri verildi. Bir kez daha ikna oldum ki, milli güvenliğe doğrudan bağlı bazı alanlar haricinde devlet sahip olmamalı. Sindika'ya ait tüm şeyleri Kabardey-Balkar'da devlet mülkiyetine versek de, inanıyorum ki fayda olmayacak. Verimli olarak kalmaları ve bugün olduğu gibi vergi vermeleri daha iyi. Gerçi istenilen rakam grup için çok büyük bir rakam değil ve böyle bir hediye yapılması gerekirse yaparız da. Ancak kazanılmamış parayı öylesine kimseye vermemek gerekir. Değer vermiyorlar. Hayırseverlik başka iş. 'Sindika' 2006'da futbol takımına ve Nalçik'te bulunan hipodromun yenilenmesi ve diğer sosyal kurumların yenilenmesi için 500 milyon ruble harcadı.

Yani yerel 'Spartak'ın finanse edilmesine ticari olarak bakmıyorsunuz?

Ülkenin devlet başkanı olarak ticaret gibi meselelere esas itibari ile bakamam. Ama bakacak olsaydım, bu finanse işine ticari olarak bakmazdım, çünkü bu işe ticari olarak yaklaşılırsa buna uygun da hareket etmek gerekir: çalışmalar yürütmek, futbolcu transfer etmek, yabancı futbolcuları davet etmek…  Bunun için bu alanda profesyonel olmak gerekir. Benim için, ülke başkanı olarak burada önemli olan politik gerçek, futbol insanları coşkulandırıyor. Bizim takımımız 15000 kişilik stadyumda tüm tribünler dolduğunda süper lige çıktı. İnsanlara yaşam enteresan gelmeli, herkesin daha iyisini beklemesi gerekir. Kuzey Kafkasya'da ekonomik problemler çok, yaşam düzeyi Rusya geneline göre düşük, işsizlik oranı yüksek. Bunlarla ne yapılması gerektiğini biliyorum, ancak 10-15 yılda yığılan tüm sorunları bir-iki yılda para olsa bile çözmek mümkün değil, benden ise herkes mucize bekliyor. Bu şartlarda yaşamın değiştiğini gösteren dış faktörler önemli. İnsanlar şehirde yeni inşaatlarda vinçlerin çalıştığını, Elbrus'da teleferik yolunun çalıştığını, futbolcuların stadyumda oynadığını, atların hipodromda koştuğunu görünce geleceğe dair umutları oluyor. Gerçi bazıları da bana şöyle söylüyorlar: Yeni bir fabrika inşa etseydin. Ama fabrika için yatırımcı gerekli ve projenin iadesi ise 2-3 yıl sonra olabilir, daha erken değil. İnsanlara ise artık pozitif olaylar gerekli.

Ekim 2005'de Nalçik'e düzenlenen saldırı soruşturması nasıl gidiyor? Neden 2007 baharına kadar uzatıldı?

Soruşturma olayla ilgili tüm bölümleri tek bir adli davada birleştirme kararı aldı. İlk önce her direnişçi grubun ayrı kurumlara yaptığı saldırı ayrı olarak görüşüldü.

Çeçen ayrılıkçılar Kavkaz-Center sitesinden saldırının organizatörünün yerel vahhabileri birleştiren Kabardey-Balkar cemaati 'Yermuk' olduğunu ilan ettiler. Bu doğrulandı mı?

Hayır, 'Yermuk' Ekim olaylarına doğrudan katılmadı. Elbette, elbette onlar birçok şeye, özellikle gençlere etki ettiler.

Siz nasıl düşünüyorsunuz, ülke okullarında 'İslam Kültürü Esasları' dersi yürütülmeli mi?

'Dünya Dinleri Esasları'nı ben seçmeli esasında yürütürdüm. İslam'ı veya başka bir dini daha derinden öğrenmek isteyenler için ise cami, kilise vs. yerlerde özel eğitim kurumları olmalı. Aksi takdirde okul sınıflarını dini inançlarına göre ayırmak gerekir ki o zaman nelerin başlayacağı konusunda tahminde bulunmak zor değil. Ben bunun ülkemizin zararına olacağını düşünüyorum. Sözü edilen bölge tek dinli bir bölge olsa belki. Ama bizim nüfusumuzun % 27'si Rus ve birçok Yahudi var. Bir de İslam dinini, Hıristiyanlığı ve Yahudiliği çocuklara doğru öğretecek bu kadar öğretmeni nereden bulacağız. Bizde camilere imam almak bile zor, eğitimli insan yeterli değil.

Siz Nalçik'te İslam Üniversitesi kurulması düşüncesini desteklediniz. Olay nasıl devam ediyor?

Güney Federal Bölgeler Özel Temsilciliği üniversitenin ve Güney Federal Bölgeler Din İdaresi’nin kurulacağı bir yer aradı. Bana mümkün olup olmadığını sorduklarında, elbette mümkün dedim. Ama hususi bir isteğim yok. Kabardey-Balkar'da İslam Dağıstan, Çeçenya ve İnguşetya'dan farklı olarak hiçbir zaman ciddi şekilde gelişmedi. Geçiş döneminde ise cami sayıları hızla artmaya başladı, üstünkörü dini malzemelerle radikal gruplar ortaya çıktı. İnsanlar buna hazır değildi. Ekim olayları bu tür dini malzemelerle birçok gencin şaşırtıldığını gösterdi.

Kabardey-Balkar için size göre, hangisi daha büyük tehlike radikal İslamcılar mı yoksa milletlerarası problemler mi?

Güney Rusya'nın tümü için olduğu gibi elbette, radikal dini gruplar. Kabardey ve Balkar halkı asırlarca beraber dostluk içinde yaşadı ve ülke başkanlığını kimin yaptığına bağlı olmaksızın öyle de yaşamaya devam edecekler. Elbette milli mesele ülkenin siyasi istikrar sisteminde en zayıf noktayı temsil ediyor ve bu istikrarın kendisine engel olduğu kişiler oraya vuruyorlar ve vurmaya devam edeceklerini de düşünüyorum. Bizim halklarımız vicdansız politik-severlerden akıllıdır ve onlar kendileri gerçek ve yalanı birbirinden ayrıcaktır.

Siz tarımsal toprakların özel bir yöntemle özelleştirilmesini düşünüyordunuz? Ne durumda?

Biz ortağı tüm halk olan tarım kooperatifleri kurmak ve toprak hisselerinin, satımı için diyelim ki beş yıllığına moratoryum ilan etmek istiyoruz. Bu süre içinde tarım kooperatifleri sağlamlaşacak, onları teknik, finans açısından doyurmak mümkün olacak. Ve sonrasında ise insanlar kendileri karar verecekler topraklarını satıp satmamaya. Az topraklı bizim, toprak meselesini çok özenle çözmemiz gerekiyor. Ülkede farklı milletlerden insanların- Kabardey-Balkar, Rus- toplu olarak yaşadığı birçok köy var. Eğer şimdi oralara istifçiler giderse yine milliyetlerine bağlı olarak topraklarının zapt edildiği yönünde, suçlama dalgası oluşacak. Ülkemizde toprağın özelleştirilmesi konusunda acele etmemek gerekiyor.

Arsen Kanokov kimdir?

Kanokov 22 Şubat 1957'de Kabardey-Balkar Cumhuriyetinin Şithala köyünde doğdu. 1981'de G.V. Plekhanov adını taşıyan Moskova Halk Ekonomisi Enstitüsü Ticari Ekonomik Fakültesi’ni bitirdi. Ekonomik bilimler doktoru. 1981-1983 yıllarında Sovyet ordusunda askerlik yaptı. 1983-1987 yıllarında Moskova sebze meyve birliğinde daire başkanı olarak çalıştı. 1987'de Moskova'da ticaret-satın alma kooperatifi 'Kodeks'i kayıtlara geçirdi. 1991'de çok fonksiyonlu ticaret merkezleri, banka faaliyetleri, yatırım piyasası ve Moskova'da inşaat alanında çalışmalarda bulunan 'Sindika' şirketini kurdu. 1996-1998 tarihlerinde 'TsentroKredit' halka kapalı hisse senetli banka hissedarı ve müdürler konseyi üyesi. 1998- 2003 yıllarında Kabardey-Balkar Cumhuriyeti’nin Rusya Federasyonu devlet başkanlığı bünyesindeki özel temsilcisi. Aralık 2003'de Liberal Demokrat Partisi’nden Devlet Duma milletvekili seçildi. Bir yıl sonra Birleşik Rusya Partisi’ne geçti. Birleşik Rusya Partisi’nin güney koordinasyon kurulu koordinatörü yardımcılığı ve Devlet Duma'sı bütçe ve vergi komitesi başkan yardımcılığı yaptı. 28 Eylül 2005'de Rusya Federasyonu devlet başkanının adayı olarak Kabardey-Balkar parlamentosunca devlet başkanlığı onaylandı.

Ajans Kafkas - 13/01/2007 - 23:59

kamatur.org

Karaçay Malkar Türkiye

Login

{loadmoduleid ? string:? string:? string:? string:? string:? string:? string:? string:? string:? string:261 ? ? ? ? ? ? ? ? ? ?}