Off Canvas sidebar is empty

Haberler

BALKARLAR SÜRGÜNÜ ANDI

Kabardey-Balkar Cumhuriyeti’nde yaşayan Balkarlar, 1943'te Sovyet diktatörü Joseph Stalin tarafından Sibirya ve Orta Asya’ya sürgün edilişlerinin yıldönümünde yaşanan trajediyi andı. Devlet erkanı resmi törende bir araya gelirken muhalif Balkar sivil hareketi de bir gösteri düzenledi. 8 Mart 1943’ün yıldönümü nedeniyle düzenlenen yas programları kurbanlar anıtında Din İdaresi Başkan Yardımcısı Tahir Atmurzayev'in önderliğinde toplu dua ile başladı.

Ardından Kabardey asıllı Kabardey-Balkar Devlet Başkanı Arsen Kanokov, Başbakan Andrey Yarin ve diğer resmi temsilciler, Balkar edebiyatının kurucularından Kazım Meçiyev'in mezarına çelenk bıraktı. Daha sonra devlet erkanı Balkar halkının anıt-müzesini ziyaret etti.

Kanokov müzeyi ziyaret ederken meydanda da Balkar Halkı İhtiyarlar Heyeti Konseyi’nin başını çektiği muhalif Balkarlar gösteri yaptı. Konsey Başkanı İsmail Sabancı, tarihsel trajediyi anlatıp bugünkü Kabardey-Balkar'ın problemlerine değindi. Balkar halkının menfaatlerinin uzun bir süredir cumhuriyet yönetimi tarafından gözetilmediğini savunan Sabancı, durumun gerginleşmesi için bilinçli politikalar güdüldüğünü öne sürdü. Sabancı, buna örnek olarak da bazı köylerin mezralarının ellerinden alınmasına yol açan idari bölgeler yasası’nı örnek gösterdi. Sabancı bütün girişimlere rağmen bu yasanın iptal edilmediğine dikkati çekti. Balkar halkının birlikte yaşadığı diğer halklara yönelik bir eleştirisinin olmadığını, şikayetlerinin yönetime ilişkin olduğunu belirten Sabancı, “Balkarların nüfusu az ama arkalarında tüm Türk dünyası var" mesajı verdi. Balkarların diğer sivil hareketi Alan Başkanı General Sufyan Beppayev ise kısa bir süre önce 1943 sürgününü bu yıl son kez anacaklarını ilan ederek, “Üzerinden 63 yıl geçen trajediyi her yıl anmanın anlamı yok. Hatırlamak lazım, ancak yas töreni artık olmayacak. Bunun yerine Balkar halkı her yıl 23 Mart tarihini Balkarların geri dönüş günü olarak kutlayacak” demişti. Beppayev, sürgünü anmak yerine 1957’de geri dönüşlerinin şerefine 23 Mart tarihini bayrak olarak kutlayacaklarını söylemişti.

09/03/2007 - 18:00 - Ajans Kafkas

kamatur.org

Karaçay Malkar Türkiye

Login

{loadmoduleid ? string:? string:? string:? string:? string:? string:? string:? string:? string:? string:261 ? ? ? ? ? ? ? ? ? ?}