Off Canvas sidebar is empty

Haberler

BALKAR TOPRAKLARI KISMEN İADE EDİLİYOR

Kabardey-Balkar Cumhuriyetinde 2003’te köyler arası bölge uygulamasıyla Balkarların ellerinden alınmış topraklarını bir kısmı iade edildi. Kabardey-Balkar Devlet Başkanı Arsen Kanokov, Balkar köyleri: Bızıngı, Kara-Suv, Yukarı Balkar ve Babugent 'den köyler arası bölgeye aktarılmış toprakların geri verilmesiyle ilgili bir kararname yayımladı. Kanokov 'un kararı Balkar ihtiyarlar heyetinin Nalçik yönetimine ihtar vermesinin ardından geldi. Balkar ihtiyarlar heyeti, 12 Ağustos'ta gerçekleştirilen miting sonrasında Kabardey-Balkar hükümetine bir talep listesi göndererek, hakların iadesini istemiş aksi halde 30 Eylül'de büyük bir miting düzenleneceği belirtilmişti.

Geçen yıl devlet başkanı atanırken Balkarlarla ilgili krizi çözme vaadinde bulunan Kanokov'un bu manevrası Balkar halkını kısmen memnun etti. Elbrus bölgesinde köyler arası bölgeler meselesinin yanı sıra kasaba statüleri iptal edilerek Nalçik 'e bağlanan Hasaniya ve Belareçka ile ilgili kriz henüz aşılabilmiş değil. Rusya Federasyonu genelindeki 'Rusya Federasyonu'nda Yerel İdarelerle İlgili Genel Prensipler' kanunu çerçevesinde Kabardey-Balkar hükümeti 6 Ekim 2003 tarihinde' KBC belediye sınırları ve statüsü' ile 'KBC bölgesel-devlet yapısı diye iki kanun kabul edildi. Kanunların yürürlüğe girmesiyle Balkar halkının yaşadığı ait Hasaniya ve Belareçka'nın kasabalık statüleri kaldırılarak Nalçik şehrine dahil edildi. Köyler arası bölgeler uygulamasıyla da Balkar köyleri toprak kaybetti. Balkar halkı haklarının ve menfaatlerinin ihlal edildiğini düşünerek kanunun değiştirilmesi için mücadele ediyor. Balkarların yasanın federal anayasa ve yasalara aykırılığını gerekçe göstererek KBC'nin tartışmalı iki yasası aleyhine iptal davası açma girişimleri ise mahkeme prosedürlerini aşamadı.

05.09.2006 - 18:10:06, Nalçik/Ajans Kafkas

kamatur.org

Karaçay Malkar Türkiye

Login

{loadmoduleid ? string:? string:? string:? string:? string:? string:? string:? string:? string:? string:261 ? ? ? ? ? ? ? ? ? ?}