Off Canvas sidebar is empty

Haberler

BALKARLAR ARTIK KONTROL NOKTASI İSTEMİYOR

Kabardey-Balkar Cumhuriyetinde geçen yıl merkezin sınır operasyonlarına isyan eden Balkar halkının ileri gelenleri, Balkarların çoğunlukta olduğu yerleşim bölgelerine yerleştirilen kontrol noktalarının kaldırılmasını istiyor. Balkar halkı ihtiyarlar heyeti Kabardey-Balkar İçişleri Bakanı Yuri Tomaka bir mektup göndererek, Hasaniya, Köndelen, Kaşhatavun da aralarında bulunduğu Balkar yerleşim merkezlerinin sınırlarındaki kontrol noktalarının kaldırılması talebinde bulundu. Mektupta benzer kontrol noktalarının diğer etnik bölgelerde olmadığı hatırlatılarak, bunun Balkar milletini küçük düşürücü bir durum olduğu kaydedildi. Mektupta buralarda görev yapanların da Balkar halkına karşı önyargılı oldukları savunuldu.

Kontrol noktaları yerleştirilen kasabaların ülkenin güvenliğini hiçbir şekilde tehdit etmediği ve halkların onurlarını zedelemeyen bir güvenlik sisteminin oturtulması gerektiğini belirten Balkar heyeti, askeri operasyonların geçmişte kalacağı umudunu dile getirdi. Ayrıca aranmakta olan ancak suçu kesinleşmemiş Balkarlar aleyhine medyada sürekli iddiaların ortalığa saçılmasına da son verilmesi istendi.

Balkar halkı ile merkezi yönetim arasındaki gerilim geçen yıl Hasaniya Belediyesi’nin Nalçik kentine bağlanmasıyla baş göstermişti. Hasaniya Belediye Başkanı Artur Zokayev’in merkezin bu kararına karşı yürüttüğü kampanyanın bedelini canıyla ödemesi ise Balkar halkında öfke patlamasına yol açmıştı. Kanserden ölen Kabardey-Balkar Devlet Başkanı Valeri Kokov’un yerine atanan Arsen Kanokov'un etnik grupları barıştırma yönündeki umut vaat eden sözleriyle gerilim düşmüştü.

Nalçik | Ajans Kafkas | 04.09.2006 | 19:22:55

kamatur.org

Karaçay Malkar Türkiye

Login

{loadmoduleid ? string:? string:? string:? string:? string:? string:? string:? string:? string:? string:261 ? ? ? ? ? ? ? ? ? ?}