Off Canvas sidebar is empty

Haberler

BALKAR HALKININ YENİDEN DOĞUŞ GÜNÜ KUTLANACAK

Bugün (28 Mart 2007) Kabardey-Balkar Özerk Cumhuriyeti'nde “Balkar Halkının Yeniden Doğuş Günü” kutlamaları yapılıyor. Bu bayram Kabardey-Balkar'da Balkarlılar tarafından 1992 yılından beri kutlanıyor. Bu tarihe kadar Balkarlılar, 8 Mart 1944 de toplu halde Stalin ve Rus ordusu tarafından Orta Asya ve Sibirya'ya sürgün edildikleri ve halkın % 60'ının soykırıma uğrayarak katledildiği, "Buşuv Kün" olarak ilan ettikleri 8 Martta bazı etkinlikler ve mitingler düzenliyorlardı.

BALKAR HALKININ YENİDEN DOĞUŞ GÜNÜ KUTLANACAK

Dr. Murat Poyraz

Bugün (28 Mart 2007) Kabardey-Balkar Özerk Cumhuriyeti'nde “Balkar Halkının Yeniden Doğuş Günü” kutlamaları yapılıyor. Bu bayram Kabardey-Balkar'da Balkarlılar tarafından 1992 yılından beri kutlanıyor. Bu tarihe kadar Balkarlılar, 8 Mart 1944 de toplu halde Stalin ve Rus ordusu tarafından Orta Asya ve Sibirya'ya sürgün edildikleri ve halkın % 60'ının soykırıma uğrayarak katledildiği, "Buşuv Kün" olarak ilan ettikleri 8 Martta bazı etkinlikler ve mitingler düzenliyorlardı. 1992'den itibaren hem “Buşuv Kün”de etkinlikler düzenlemeye hem de 28 Mart'da bayram yapmaya başladılar. 28 Mart 1957 Balkar halkının 13 yıllık sürgün ve soykırımdan sonra Balkar topraklarına geri dönüş tarihidir.

Fakat bu yıl Balkar derneklerinden "ALAN", 8 Mart yas günü etkinliklerinin iptal edilerek sadece "28 Mart yeniden doğuş bayramını kutlama kararı aldı. Bugün saat 16'da Devlet Konser salonunda Balkar konseri düzenlenecek. Yarın ise Bütün Balkar köy, belde, kasaba ve ilçelerinde kutlamalar yapılacak. Geziler tertip edilecek ve Balkar Halkı Yürüyüşü tertip edilecek.

Aslında bütün Balkarlılar "ALAN" derneğinin kararına uymuyor. "Balkar Tamatala Birliği" yarın kutlanacak olan "Yeniden Doğuş Gününü" kutlamak istemiyor. Çünkü Balkar Tamatala Birliği" Balkar halkının sorunlarının bitmediğini ve sürgünden dönüşün tam olarak gerçekleşmediğini savunuyor. Halen Orta Asya ve Sibirya'da 30 bine yakın Karaçay- Malkarlının sürgünde olduğunu tamamının Atacurt Karaçay ve Malkar'a dönmeden ve ayrı bir Balkar Özerk Cumhuriyeti kurulmadan, Balkar Özerk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanın Balkarlı olmadığı sürece "yeniden doğmayacaklarını" bildirdiler. Holam-Bızıngı bölgesinin sorunları çözülmeden,  Hasaniya ilçesinin ve Belaya Reçka (Ak Suv) tekrar Balkar ilçesi statüsüne kavuşturulmadan, Elbrus'un Balkar köylerinin yüzlerce km ötedeki Rus ve Kabardey kasabalarına bağlanmasının iptal edilmeden Balkar problemlerinin bitmiş gibi gösterilemeyeceğini ve bu yüzden "Yeniden Doğuş Günü" kutlayamayacaklarını, Mart ayı boyunca yas içinde olacaklarını bildirdiler. Tamatalar birliğinin bildirisine "Töre" adlı Balkar organizasyonuda katıldı.

"ALAN" adlı dernek ise Balkar halkının bazı özverilerde bulunarak bu tür yaklaşımlarla kavgasız gürültüsüz problemlerinin hallolacağını savunuyor. Balkar Tamatala Birliği ve Töre organizasyonları ise Balkar halkının özveride bulunacak tek bir damla takatı kalmadığını, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını, Yahudilerden örnek alarak Rusya'dan soykırım tazminatı ve toprak talebinde bulunulması gerektiğini savunarak "ALAN" adlı derneği ve lideri general Beppaev'i "Vatan Haini" ilan etti.

"ALAN" derneği yetkililerinden Muhtar Gazayev "Bizim en önemli ödevimiz barışı temin edip korumaktır" dedi. "Töre" ve "Balkar Tamatala Birliği" ise "Her zaman barışı isteyen, koruyan ve özleyen taraf olduk. Karşılığında topraklarımız, köylerimiz, dilimiz, töremiz istendi. Zorla yarısı alındı. Şimdide Mingi Tavumuz isteniyor. Verecek hiç bir şeyimiz kalmadı. Zaman talep etme zamanı ve sürgünü hiç bir zaman unutmama zamanıdır" diye açıklamada bulundu.

Kaynak: Kavkaz.memo.ru, Balkar Basını

Murat Poyraz's Avatar

Murat Poyraz

Login

{loadmoduleid ? string:? string:? string:? string:? string:? string:? string:? string:? string:? string:261 ? ? ? ? ? ? ? ? ? ?}