Off Canvas sidebar is empty

Haberler

BALKARLAR ŞAİRİNİ KAYBETTİ

Karaçay-Balkar edebiyat dünyası önemli bir neferini yitirdi. Karaçay-Balkar edebiyatının usta isimlerinden şair Magomet Hasuyeçiv Mokayev geçen hafta yaşamını yitirdi. Mingi Tav dergisinin yayın yönetmenliğini de yapan Magomet Mokayev 6 Aralık’ta başkent Nalçik’te düzenlenen törenle son yolculuğuna uğurlandı.

Kaysın Kuliyev'in adını taşıyan Balkar Devlet Drama Tiyatro binasında düzenlenen törene Kabardey-Balkar Parlamento Başkanı İlyas Beçelov, yardımcısı Lüdmila Fedçenko, Başbakan Yardımcısı Madina Dışekova, Nalçik Belediye Başkanı Hazretali Berdov'un yanı sıra bakanlar, milletvekilleri, edebiyatçılar ve vatandaşlar katıldı. Kabardey-Balkar Kültür ve Enformasyon Bakanı Zaur Tutov, yazarlar Oleg Oprışko, Haçim Kaufov, Zeytun Tolgurov, Ahmat Sozayev, milletvekili Boris Paştov, Elbrus Bölge Başkanı Bert Gızıyev ve Babugent Köyü Başkanı Rasul Mokayev yaptıkları konuşmalarla Mokayev’i büyük bir ebedi kişilik olarak anıp, ölümünün ciddi bir kayıp olduğunu anlattı. Konuşmacılar etnik olarak Balkar olan Mokayev'in bütün bir Kabardey-Balkar halkı için hizmet ettiğini vurguladı. Törenlerin ardından Mokayev, Balkar kasabası Hasaniya’ya defnedildi.

Magomet Mokayev kimdir?

15 Haziran 1939'da Elbrus bölgesi Verhniy Baksan köyünde doğdu. Kabardey-Balkar Devlet Üniversitesi Filoloji Fakültesi’nde eğitim aldı. 1964’te bu fakülteye bağlı gazetecilik bölümünü ve 1967’de SSCB Gazeteciler Birliği’ne bağlı Yüksek Edebiyat Kursları’nı bitirdi. Başarılı faaliyetlerinden dolayı 1989'da Kabardey Balkar Yüksek Şura Prezidyumu tarafından şeref diplomasına ve 1994'te Kabardey-Balkar Halk Şairi unvanına layık görüldü. İlkokul yıllarında şiir yazmaya başlayan Mokayev edebiyatla profesyonel olarak 1955'de ilgilenmeye başladı. Şiirleri hem Kabardey-Balkar'da hem de Rusya'daki dergi ve gazetelerde yayınlandı. Mokayev'in 'Yüreğimin Çarpıntısı' adlı Balkarca ilk kitabı 1960'da yayınlandı. 1967'den sonra Rusça kitapları da yayınlanan Mokayev bu eserlerin ardından tüm ülkede tanındı. Şiirleri Ermenice, Gürcüce, Ukraynaca, Kumuk ve Kırgız dillerine çevrildi.

 

Yüksek tahsilini 1964 yılında Kabardey-Balkar Devlet Üniversitesi Edebiyât Fakültesinde tamamlayan Magomet Mokayev [1939] bilâhare Moskova’da Maksim Gorki Edebiyât Enstitüsünde ihtisas yapmıştır. Uzun yıllar Karaçay-Malkar Türkçesiyle yayınlanan Şuyohluk [Dostluk] ve Miññi Tav [Elbruz Dağı] adlı edebiyât dergilerinde çalışmıştır. Magomet Mokayev'in "Cüregimi Tebivü" adlı ilk şiir kitabı 1960 yılında yayınlanmıştır. Edebî faaliyetlerine başladığı genç yaşından 2000 yılına kadar verdiği edebî eserleriyle Kabardey-Balkar Devlet Edebiyât Ödülünü kazanmıştır.

Nalçik/Ajans Kafkas - 11/12/2006 - www.kamatur.org

kamatur.org

Karaçay Malkar Türkiye

Login

{loadmoduleid ? string:? string:? string:? string:? string:? string:? string:? string:? string:? string:261 ? ? ? ? ? ? ? ? ? ?}