TPL_OFFCANVAS_EMPTY_ERROR

Haberler

KARAÇAY VE BALKAR'DA TURİZM - 2

Karaçay-Çerkes Özerk Cumhuriyeti  tabii güzellikleri,  içmece-kaplıcaları, maden suyu kaynakları ve tarihi yerleriyle geleceğin turizm merkezi olabilecek niteliklere sahip. Birinci bölümümüzde zaten Mingi Taw ve Dombay yöresi turizm faaliyetlerinden bahsetmiştik. Bu bölüm de daha çok gezilebilecek şehirlerinden, köy ve kasabalarından, tarihi  mekanlarından bahsedelim. Karaçay-Çerkes Özerk Cumhuriyeti'nin Başkenti 1825 yılında kuruldu. Yani başkentin geçmişi 181 yıllık. Çerkessk Kuban nehrinin kıyırında kurulmuş. Çerkessk'in nüfusu 121 bin. Demografik yapısına gelince 80 çeşit millet yaşıyor.

Karaçay-Çerkes Özerk Cumhuriyeti'nin Başkenti 1825 yılında kuruldu. Yani başkentin geçmişi 181 yıllık. Çerkessk Kuban nehrinin kıyırında kurulmuş. Çerkessk'in nüfusu 121 bin. Demografik yapısına gelince 80 çeşit millet yaşıyor. Bu bir tabiri caizse söz değil, gerçekten 80 çeşit millet yaşıyor ama nüfusun büyük çoğunluğunu Karaçaylılar, Ruslar, Nogaylar ve Abazinler oluşturuyor. 120 bin nüfusa rağmen üniversitelerin çokluğu sizi şaşırtacaktır. Çerkessk\'de 5 üniversite var. Bizde nüfusu 1 milyonu geçmiş şehirlerimizin üniversite sayısıyla kıyaslarsanız, Çerkessk'in bir öğrenci ve gençlik şehri olduğunu anlarsınız. Ayrıca 121 bin nüfuslu Çerkessk'de 4 devlet tiyatrosu, 3 müze (müzeleri mutlaka gezin), 18 kütüphane, Devlet flarmoni orkestrası, Konservatuar, Devlet Halk Danasları Topluluğu (Elbrus), Devlet Radyo ve Televizyonu ve diğer halk dansları toplulukları. Bu saydıklarımı ise İstanbul ve Ankara ile kıyaslamanız gerekecek.

Çerkessk'de 5 dilde gazete çıkıyor. Bir kitap basıldığı zaman 20 bin ila 100 bin arasında basılıyor. Bunu ise tüm Türkiye ile kıyaslayın.
 
Çerkessk'de gezebileceğiniz yerler:
Дом Правительства ( Нажмите для просмотра) Мерия Черкесска ( Нажмите для просмотра) Улица Ленина ( Нажмите для просмотра)
Парк Победы ( Нажмите для просмотра) Мемориал -Огонь вечной славы- в парке Победы ( Нажмите для просмотра) Аллея славы, обелиски героям Советского Союза, участников ВОВ из жителей КЧР ( Нажмите для просмотра)
Дворец культуры Химик ( Нажмите для просмотра) Стадион Нарт.  Чемпионат России по вольной борьбе ( Нажмите для просмотра) Ресторан Континенталь ( Нажмите для просмотра)
Детская площадка в парке Победы ( Нажмите для просмотра) Кафе Фонтан ( Нажмите для просмотра) Дворец спорта Спартак.  Международный турнир по Дзюдо ( Нажмите для просмотра)

Karaçaevsk (Karaçayşahar):
Dünyada Karaçay nüfusun en çok ve en yoğun olduğu şehir. Kuban ve Teberdi arasında, yemyeşil yüksek dağların eteğinde, yeşilliklere gömülmüş bir şehir Karaçayşahar. Eski adı Mikoyan Şahar olan Karaçaevsk, Karaçaylıların 2 Kasım 1943'de Orta Asya'ya toplu halde sürgün edilmesinden sonra, şehir Stalin tarafından Gürcülere verilmiş ve adı Kluhori olarak değiştirilmişti. 1957'de Karaçaylılar sürgünden geri dönünce şehirin adı Karaçaevsk oldu. Bugünlerde Karachaevsk adının Karaçayşahar olarak değiştirlmesine çalışıyorlar.

Karaçayşahar'ın eski fotoğrafları:
Строительство города, задействованы все ( Нажмите для просмотра) Такие дороги были раньше ( Нажмите для просмотра) Дом готов к сдаче, можно заселятся ( Нажмите для просмотра)
Съезд горцев ( Нажмите для просмотра) Город Карачаевск строится ( Нажмите для просмотра) На стройку съезжались со всех аулов ( Нажмите для просмотра)
 
Günümüzün Karaçayşahar'ı altyapısıyla, modern caddeleriyle, üniversitesiyle çağdaş ve modern bir kent artık. Karaçayşahar şifalı suları, maden suları, kaplıca ve içmeceleriyle aynı zamanda bir turizm merkezi oldu. Karaçayşahar\'a her yıl toplam 1 milyon turist geliyor. Geçen yıl Karaçayşahar "Güzel Dağların Anahtarı" ünvanını aldı. Karaçayşahar aynı zamanda festivaller şehri. Sinema, spor, halk dansları, müzik dallarında periyodik olarak festivaller yapılıyor. 

Современный город Карачаевск ( Нажмите для просмотра) Слияние рек Теберды и Кубани в центре города, на заднем плане гора Комсомольская ( Нажмите для просмотра) Дорога из Карачаевска в Тебердинское ущелье ( Нажмите для просмотра)
Зимний вид на здание Администрации ( Нажмите для просмотра) Сеть магазинов по главной улице города ( Нажмите для просмотра) Праздник на городской площади ( Нажмите для просмотра)
Приглашенные артисты в Карачаевске не редкость ( Нажмите для просмотра) Салют ночью - это отличное зрелище! ( Нажмите для просмотра)  

Karaçayşahar tarihi yerleri:

Akkala-8. yüzyıl
Image

Alan Mabedi-10.yüzyıl

Dombay ve Teberda:
Dombay 1620 metre rakımda, Amanauz, Alibek ve Dombay-Ülgen nehirleri arasında dünyanın en güzel kayak alanlarına sahip eşsiz güzellikte bir cennet köşesidir. Dombay ve Teberda aynı zamanda Karaçay tarihinin derinliklerinden izler taşıyan yerlerdir. Burada sadece doğa turizmi değil aynı zamanda tarihi eserleride gezerek Karaçay tarihinin köklerine kısa bir zaman yolculuğuda yaparsınız. Burada Alan Devletinin mabetlerini, şehir kalıntılarını ve anıt heykellerini görebilirsiniz:

храм Шоана - 10 век ( Нажмите для просмотра)
Şoana Mabedi. 10. yüzyıl.
менгир - Нижняя Ермоловка ( Нажмите для просмотра)
Mengir
Музей
Bölge Müzesi
Оптический телескоп с зеркалом 6 метров ( Нажмите для просмотра)
Dünyanın en büyük Teleskoplarından biri
скальные гробницы - Некрополь Тамары ( Нажмите для просмотра)
Tarihi dorbunla
Софийская долина ( Нажмите для просмотра)
Sofi vadisi
сухая кладка стен Шоанинского городища ( Нажмите для просмотра)
Alan Devleti şehir kalıntıları 10. yüzyıl
Карачаево-Черкесия - страна гор ( Нажмите для просмотра)
Dağlar diyarı Dombay
 

 
Image

Şoan Kayalıkları ve Manastırı 10. yüzyıl

Image
Senti Kadın Manastırı-Teberda

Image
Alan Mabedi-Töben Arhız

Image
Senti Mozelesi -8. yüzyıl

Image
Mengir- Türk yazıtları-Karaçay dilinin en eski hali taşlara yazılmış. 6.yüzyıl
Image
Mengir- Türk Yazıtları. Karaçay Dilinin en eski hali taşlara yazılmış. Tıpkı Orhun yazıtları gibi. Kuzey Kafkasya\'nın diğer dillerine ait bu kadar eski yazıtlar yok.

Image

Amğata- 4. yüzyıl

Image

 Karaçaylıların taşlardan ve seramikden yapmış olduğu kanallar. Milatdan önce (en az 2000 yıllık). Karaçaylılar binlerce yıldır Elbrus eteklerinde yaşıyor.

Yüzlerce tarihi eser, yüzlerce gezilecek yerlerden bir kaç fataoğraf sunduk sizlere. Buraları mutlaka görünüz. Karaçay'ı sadece çok güzel dağlardan ve ormanlardan ibaret sanmayınız. Görülecek o kadar çok yer var ki.
Dombay'a Turizm Bakanlığına ait Devlet Minibüsleriyle ulaşabilirsiniz. Minibüs Numarası:1. Güzergah: Dombay-Teberda-Arhız:Doğa, Dağ, mitoloji ve Alan kalıntıları diye adlandırılmış. Yol boyunca rehberiniz size Alanları, mitolojileri ve güzergahı  anlatıyor. 11 ve 18 Ağustos 2006 ve 1 ve 22 Eylül 2006\'da bu şekilde çok güzel turlar olacak. Detaylı bilgi almak isterseniz: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. e-mail adresine yazabilirsiniz. 7 günlük programın tek kişilk fiyatı 9360 ruble (346 Dolar)- konaklama, sauna, dünyanın en büyük teleskoplarından biriyle uzaya bakmak, 3000 metre yğükseklikte ki göl ziyareti, bu gölün kenarında piknik, ipek yolu, güzergahtaki tüm tarihi mekanları gezmek fiyata dahil. Bu fiyata tüm bunlar mutlaka değer.
Bu devlet tur operatörüne katılmak istemezseniz özel sektörlerde mevcut.

Dombay Oto-Safari:
Держитесь крепче!
Обратите внимание, справа водопад! Следующая остановка - озеро!

 

Bu oto-safari Dombay ve Teberda bölgesinde rehber eşliğinde yapılıyor. Alternatif arayanlar için uygun fiyata var. Bilgi almak isteyenler: 007-87879-2-40-43 e-mail: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
Günlük size maliyeti kişi başına 2000 ruble ( 74 Dolar)

7 günlük Altın Mustang Turu:
Dombay, Camagat Narzanı, Amanauz, Çuçhur Şelaleri, Alibek, Tumanlıkel, Ture Gölü, Teleferik program dahilinde. Görebileceğiniz yerler:


Турье озеро В Аманаузском ущелье Эх, дорвались!
 Чучхурское озеро Алибекский водопад За горами - Абхазия
дорога по Гоначхирскому ущелью Чучхурский водопад  

Kişi başına Tur fiyatı Ggünlük 1000 ruble (37 Dolar) Daha geniş bilgi almak için Tel: 007-87872-58-234  ve 58-333 e-mail: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
Bunların dışında 21 tur operatörü var ve yukarıda verdiğimiz 2 e-mail adresinden veya telefon numaralarından yerinizi ayırtabilir, daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Türkiye\'den Karaçay ve Balkar\'a ulaşım hakkında ileride daha detaylı bilgi vereceğim.
 
Arhız:
Dombay, Teberda, Karaçayşahar...hepsi için mükemmel sözcüğünü kullanıyorum ama bu sözcüğü yine kullanacağım. Arhız için. Fotoğrafları görünce anlayacaksınız. Karaçay\'da ne kadar çok gezilecek yer varmış diyeceksiniz. Tarih, doğa, dağ ve mükemmellik hepsi iç içe. Arhız, batı Kafkasyanın sihirli köşesi. Pırlanta berraklığında ırmakları, kar ve güneşin kaynaştığı altın vadileri, Alpleri kıskandıran dağları, şelaleleri, yeraltı şelaleleri, yeşilin tüm tonları, %100 oksijen, çiçeklerin ve kekiğin her türlüsü, tarihi eserler...işte Arhız bu:

Архыз - Мекка для летних туров Вид на Архызскую поляну летом

Image Image
Image Image
 Image
Arhız\'da eski çağlara ait mağara resimleri
 Image
Arhız\'da ki Mengir


Большой телескоп БТА ( Нажмите для просмотра)

Dünyanın en büyük uzay teleskoplarından biri Arhız\'da.

Экспозиция Архызского музея
Arhız müzesi-Karaçay milletinin köklerine ait eserler...


 
Image
Arhız müzesinden, eski çağlara ait "Atlı Savaşçı " adlı amulet. Karaçaylılara ait bir eser.
Image
Arhız Müzesinden-Alan dönemine ait seramik.
Image
Arhız Müzesinden-Alan dönemine ait el işleri, 11 adet dikiş iğnesi ve el yapımı bir kumaş.
 Image
Arhız Müzesinden-Parfüm kutucuğu. Alan dönemine ait. 10. yüzyıl. Karaçay kızlarının medeniyeti ve asaleti o günlerde bile günümüzde ki gibi.

 Image
Arhız müzesinden-Alan dönemine ait. 10.yüzyıl- Alan-Karaçay mutfağından-Vanilya, karabiber, ceviz,fındık yağı, şeftali, yerelması v.s. 1100 yıl önce bunları mutfağında kullanıyormuş Karaçaylılar. 

Image Arhız Müzesi- 10. yüzyıl-Karaçaylı kadınların takıları
Image Arhız Müzesi-Savaşçı Karaçaylıların silahları-9.yüzyıl (1200 yıl önce) Image Arhız Müzesi-Savaşçı Karaçaylıların silahları ve bazı eşyaları-4. yüzyıl (1700 yıl önce)
Image
Arhız Müzesinden- 10. yüzyıl. Karaçaylı kadınların süsleme eşyaları

Arhız\'ı mutlaka görün. Arhız içinde pek çok tur operatörleri var. Yine Devlet turuna ait "Astronomi gözlemevi+Antik Alaniya+Arhız " adında tur var. 7 ve 17 Ağustos 2006 ve 10 Eylül 2006 da turlar var. Turlar 5 günlük. Akademiya adlı Otelde konaklanıyor.                 
                
                   Otel Akademiya              

Общий вид

Detaylı bilgi için: Arhız Tourism Tel: 007-87878-46-301 , faks: 007-87878-46-527 , e-mail: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
Pek çok alternatifli turlarda bu turizm firmasında mevcut.
 
KARAÇAY-ÇERKES\'DE KAPLICA VE İÇMECELER
ADİYUX KAPLICA VE İÇMECELERİ:
Adiyuh, Habez köyünün karşısında, Küçük Zelençuk nehrinin sağ tarafında kalan bir ilçedir. Adiyuh'da ilk yerleşim 4. yüzyıl başlarında olmuştur. Doğal güzellikleri, tarihi eserlerinin yanısıra içmece, kaplıcası ve tesisleriyle ünlü bir yöredir.
Adiyuh'dan manzaralar:
Крепость Адиюх ( Нажмите для просмотра)
Adiyuh Kalesi
До крепости нужно пройти 750 ступеней ( Нажмите для просмотра)
Adyuh Kalesine giden yol
Красные скалы, вид с крепости ( Нажмите для просмотра)
Kızıl Kaleler
С горы открывается вид на туркомплекс -Адиюх Палас- ( Нажмите для просмотра)
İçmece ve kaplıca tesisleri
Панорама Адиюхского городища ( Нажмите для просмотра)  Adiyuh Kalesi- Panaroma

ADİYUH PELAS Kaplıca ve içmeceleri:

 Adyuh Pelas İçmece ve Kaplıcası

Внешний вид на главный корпус ( Нажмите для просмотра)
Adiyuh Palas\'ın dıştan görünüşü
Переход между корпусами ( Нажмите для просмотра)
Binalar arası geçiş
Тенисный корт, волебольная площадка ( Нажмите для просмотра)
Adiyuh Pelas\'da tenis kortları
Зал отдыха с фортепиано ( Нажмите для просмотра)
Dinlenme Salonu
Ресторан ( Нажмите для просмотра)
Restoranı
Бассейн
Şifalı havuzu
Аппартаменты ( Нажмите для просмотра) Люкс ( Нажмите для просмотра)
Odaları
Люкс ( Нажмите для просмотра)

Kiralık Villalar

Котедж ( Нажмите для просмотра) Котедж ( Нажмите для просмотра)
Котедж ( Нажмите для просмотра) Котедж ( Нажмите для просмотра)

Fiyatlar: (Gecelik)
Tek kişilik oda: 2700 Ruble (100 Dolar)
Çift kişilik oda: 3000 Ruble (111 Dolar)
Lüks iki kişilk oda: 7500 Ruble (277 Dolar)
Apartman daire: 9000 Ruble (330 Dolar)
VIP Kotej: 45000 Ruble (1660 Dolar)
İletişim: 007-87873-22-1-50, 22-2-77 , Faks: 007-87873-22-3-93 , e-mail: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

TURBAZA KOMBAT VE LAŞTRAK İÇMECELERİ:
Turbaza Kombat Rojkao köyünün yanında Laba nehrinin yanında bulunmaktadır. Turlar genelde 7 günlük olarak düzenleniyor. Tur fiyatı kişi başına 7800 Ruble (280 Dolar)-herşey dahil.
İletişim: 007-8782-26-43-03 , e-mail: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Турбаза "Комбат" ( Нажмите для просмотра) Искуственный бассейн ( Нажмите для просмотра) Естественный бассейн ( Нажмите для просмотра)
Турбаза "Комбат" ( Нажмите для просмотра) Лагерь находится на поляне перед кислыми источниками ( Нажмите для просмотра)
Turbaza Kombat
 
Laştrak içmeceleri
Кислые источники (Лаштрак)
Источник от болезней нервной системы

Karaçay-Çerkes'de ki diğer içmece ve kaplıcalar:
-Ogarı Hudes İçmeceleri
-Kiçibalık İçmeceleri
-Malokaraçayevskiy Rayon
-Muştskiy içmeceleri
-Daut Maden suyu ve içmeceleri
-İndış Maden suyu ve içmeceleri
-Cılısuv kaplıca ve içmeceleri
-Krasnogorskiy içmeceleri
-Üstcegut rayonu
-Kurman Narzan içmeceleri
-Mahar Vadisi içmece ve kaplıcası

Murat Poyraz

Login

{loadmoduleid ? string:? string:? string:? string:? string:? string:? string:? string:? string:261 ? ? ? ? ? ? ? ? ?}