Off Canvas sidebar is empty

Haberler

İHTİYARLAR ELBRUZ'A BARIŞ İÇİN TIRMANIYOR

Bazı Balkar kasaba ve köylerinin merkezlere bağlanmasına paralel olarak artan huzursuzluk nedeniyle yeniden etnik gerilim korkusuna kapılan Kabardey-Balkar Cumhuriyeti’nde aralarında yaşlıların da bulunduğu dokuz dağcı barış için efsaneler dağı Elbruz’un zirvesine tırmanıyor. Biri 73, üçü 60 yaşlarında olan dağcılar 20 Mayıs’ta tırmanmaya başladı. Balkarların da yer aldığı ve liderliğini geçenlerde 6 bin metre tırmandığı Himalaya dağlarından dönmüş olan tecrübeli dağcı Abdulsalam Ölmezov’un yaptığı grup, 24 Mayıs’ta Elbruz’un zirvesinde olacak.

Grubun döneceği 26 Mayıs’ta ise 'Balkar Halkı İhtiyarlar Heyeti' adlı sivil örgüt başkent Nalçik'teki Abhazya Meydanı’nda ‘Balkarya'nın Rusya'ya bağlanmasının 180. yılını kutlayacak.

Dağcı grubunun Elbruz’dan dönüşü de bu Balkarların Rusya’ya katılışının 180. yıl dönümüne denk getirilmiş olacak. Elbruz zirvesine ulaşan dağcılar, halklara barış, dostluk ve birlik çağrısı yapacak. Mesaj okunurken video çekimi yapılıp daha sonra ulusal televizyondan gösterilecek.

Ajans Kafkas - 23/05/2007 - 22:37

kamatur.org

Karaçay Malkar Türkiye

Login

{loadmoduleid ? string:? string:? string:? string:? string:? string:? string:? string:? string:? string:261 ? ? ? ? ? ? ? ? ? ?}