Off Canvas sidebar is empty

Haberler

BALKAR HALKININ CELLATLARI CADDELERDE YAŞAMASIN

Kabardey-Balkar Cumhuriyeti’nde yaşayan Balkar halkı ‘Balkarların cellatları’ olarak tanınan Sovyet döneminin iki generalinin isimlerinin caddelere verilerek yaşatılmasından rahatsız. Balkar ihtiyar heyeti başkent Nalçik’teki Zaharov ve Kozlov caddelerinin isimlerin değiştirilmesini istedi. Heyet Başkanı İsmail Sabançiyev’in imzasıyla Nalçik Belediye Başkanı Hazretali Berdov'a gönderilen mektupta Sovyet generalleri Zaharov ve Kozlov adını taşıyan caddelere onların İkinci Dünya Savaşı yıllarında katlettikleri Balkar kurbanların adlarının verilmesini talep etti.

Mektupta 'Balkar halkının cellâtları' olarak nitelenen Zaharov ve Kozlov'un Kasım 1942’de Balkar halkına yönelik soykırım gerçekleştirdiği belirtildi. İki generalin emriyle bir gün içinde Çerek boğazındaki Savtu, Glaşevo, Verkhnii Çeget, Muhol ve Çeget-El köylerinde çocuk, kadın, yaşlı demeden iki binden fazla insanın öldürüldüğü, evlerin yakılıp yıkıldığı, komşu köylerde yaşayanlara ölüleri defnetme izni verilmediği belirtildi.

11.09.2006 - 14:06:12 - Nalçik/Ajans Kafkas
 

kamatur.org

Karaçay Malkar Türkiye

Login

{loadmoduleid ? string:? string:? string:? string:? string:? string:? string:? string:? string:? string:261 ? ? ? ? ? ? ? ? ? ?}