TPL_OFFCANVAS_EMPTY_ERROR

Haberler

KARAÇAY VE BALKAR'DA TURİZM

Daha 15-20 yıl önce Türkiye'ye sınır komşusu olmasına rağmen, çoğumuzun "Acaba bir gün ata yurdumuzu görebilecek miyiz? Acaba şimdi oralar nasıl?" diye sorduğumuz, merak ettiğimiz Kuzey Kafkasy'ya, mitolojilerin, destanların yurdu, el değmemiş doğa harikası diyara ulaşmak artık zor değil. Sovyetler Birliğinin çöküşünden sonra Karaçay-Çerkes ve Kabardey-Balkar'da turizm, yapılanmasına ara verilmiş olsa da, zaten hazır olan turizm alt yapısı sayesinde hızla toparlandı ve birbirinden güzel yeni tesisler kurulmaya başlandı. Tüm Kuzey Kafkasyanın turizm can damarı Mingi Taw [Elbrus] ve Dombay'dır. Her ikisi de Karaçay ve Balkar bölgesindedir.

Burada son on yıl içinde öyle güzel tesisler kuruldu ki, bu tesisler artık Bolu-Abant'ta ki Dedeman otelleriyle yarışır hale geldi. Özellikle Balkarlıların açtığı son otellerde, Mingi Taw'un eşsiz panoramasını ve dışarıda lapa lapa yağan karı yağarken tüm bunları sıcak havuzunuzdan seyredebilirsiniz.

Otel "OZON", yazın soğuk, kışın sıcak olan bu havuzdan çok yakınınızdaki Mingi Taw'u seyredebilirsiniz. Otel "Ozon" Sovyetler yıkıldıktan sonra Elbrus'ta açılan Avrupa standartlarında ki ilk otel. Otelin yeri seçilirken 3 şeye dikkat edilmiş. Yüzde yüz temiz oksijenin bulunduğu bir yer, Elbrus dağına en yakın ve en iyi panoramayı görmesi ve ulaşım. Otel fiyatlarına gelince, her şey dahil 2 kişinin geceliği 3.650 ila 5.000 Ruble arasında. Bu da 135 ila 185 dolar arasında demektir. Otel "Ozon" çalışanlarının çoğu Balkar ve restoranında da genelde geleneksel Balkar yemeklerini bulabilirsiniz.

Otelin yaz-kış doluluk oranı neredeyse yüzde yüz. Misafirler genelde Avrupa ve Japonya'dan. Otelde ayrıca sauna, bilardo salonu, bar, kafe, sinema salonu gibi pek çok bölümler de var. Otelin tek eksisi sadece 12 odası mevcut.

Otel Ozon'un resmi web sitesi

http://grand.hotelozon.ru/

Otel "Balkariya" son zamanda Elbrus'ta açılan en kaliteli, en elit otel. Tüm hizmetlerin yanı sıra internet, renkli faks, yazıcı gibi mini bir ofisde var odalarında.

Otel Balkariya restoranı, genelde Balkar milli yemekleri var.

Otel Balkariya'nın odaları çok temiz. 2 kişilik odanın geceliği 1.000 ila 2.100 Ruble arasında [yarım pansiyon] . Bu da 37 ila 77 dolar arasında eder. Otel Balkariya'nın resmi web sitesi: http://www.balkaria.com/

Otel Çeget, Sovyetler Birliği zamanında kurulmuş, adı artık kült olmuş, bir zamanlar filmlerin çekildiği devasa bir otel. Otel biraz eski olmakla birlikte otelde herşey mevcut. Otelin genel direktörü de bir Balkarlı bayan.

Otel Çeget bölgedeki en ucuz otel. Restoranını beğenmeyenler otel çevresindeki restoranları ve yöresel mutfakları deneyebilirler. Otel en eskilerden olduğu için Elbrus civarında ki en iyi yerde konumlanmış. Bu otelin çok yakınında teleferik var. Teleferige binerek eşsiz Mingi Taw panoramasını seyredebilirsiniz.

Bu otelde 1 gece kalmıştım. Bir tanıdık aracılığı ile VIP suit vermişlerdi bana. Suiti görünce çok şaşırmıştım. Sutin odası neredeyse 300 m2 idi. Ayrıca çok büyük mutfağı, banyosu ve yatakodası vardı. Ama her şey Sovyet döneminden kalmıştı ve herşey eskiydi. Fakat devasa penceresinden eşsiz Kafkas Dağlarını seyretmek size herşeyi unutturuyor.

Bunun yanında ahşap ama konforlu dağ evleri de var. Alternatif ve ucuzluğu düşünenler için iyi bir seçim.

 

Otel Krugozor

 

Otel Verşina.

Otel Povorot. Yeni yapılan otellerden biri

Otel Povorot'un eşsiz doğa manzarası her penceresinde mevcut.

Otel Povorot'un resmi web sitesi

http://www.povorot.ru/index.php?link=191

 

Bunların yanısıra bölgede daha ucuza konaklayabileceğiniz pansiyonlarda var.

Prielbrus Pansiyonu, burada da bir gece kalmıştım. Restoranı yemekhane gibi. Yemeklerini beğeneceğinizi sanmıyorum ama etrafında yöresel yemekler yapan pek çok kafe var.

Elbrus'ta Balkarlıların açtığı mini otellerde var.

 

Terskol Oteli

Terskol Otelinde Balkar kahvaltısı

 

İtkol Oteli

 

Volfram Oteli

 

 

 

Üzengi Pansiyonu

 Image

 

Sokol Oteli

 Image

 

Terskol Oteli

 

 

Kogutay Otel

 

Image

 

Kotej Oteli

 

Image

 

Universite Oteli

 

Image

 

 Çıran Otel

 

Image

 

Kotej Krasniy

Konak Evi

 

Image

 

Dinamo Oteli

 

 Image

 

U Rodnika Evi

 Image

 

Şehrazat Azav Oteli

 Image

 

Gitçe Azav Oteli

 

Image

 

Logovo Azav Oteli

 

Image

 

Şamik Pansiyonu

 

Image

 

Sapira Pansiyonu

 

Image

 

Esen Oteli

http://www.esen.ru/

 

Image

 

Edelveys Çeget Oteli

 

Image

 

Nakra Çeget Oteli

 

Image

 Image

Saklya Çeget Oteli

Pik Evropa Oteli

http://www.elbrushotel.ru/

 
Tüm bu otellerin çoğu Balkarlılara ait. Elbrus bölgesinde eğitim ve kültür düzeyi çok yüksek. Yöre halkı yabancılara alışık ve yabancı dilde biliyorlar. Bu kültür ve yabancı dil düzeyini başkent Nalçik'te bile bulamazsınız. En küçük yerleşim yerine kadar doğalgaz, elektrik ve internet ulaştırılmış. Rusya'nın bölgeyle ilgili çok büyük planları var. Olimpiyat köyü gibi. Her ne kadar eski Cumhurbaşkanı Kokov ve eski İçişleri Bakanı Şogenov döneminde bu olimpiyat köyü fikri kötü emellere alet edinmek istenmişse de Balkarlıların gayretleri sonucu, hiç bir Balkar yerini terketmek zorunda kalmamış, aksine arka arkaya tesislerini kurmaya başlamıştır. Elbrus bölgesi hızla İsviçre gibi olma yolundadır.

Ve Karaçay Bölgesi, tabii Karaçay tarafı denilince akla dünyanın en güzel en iyi kayak platformu Dombay geliyor. Karaçay-Çerkes'te de birbirinden güzel tesisler yapıldı. Karaçay-Çerkes'teki özel otellerin neredeyse tamamı Karaçaylılara ait. İşte onlardan bazıları:

 Image

Otel Alibek

 

Image

Otel Vertikal

 Image


Otel Dombay

 

Image

Otel Gornie Vershini

 

Image

Otel Goryanka

 

Image

Krokus Otel

 

Image

Solnechnaya Dolina

 

Image

Snejenka Otel

Image

Selena Otel

Image

Tawlu Oteli

 

Image

Twin Piks Oteli

 

Gonaçkir Oteli

Zalotoy Mustang Oteli Ve diğerleri... O kadar çok tesis açıldı ve açılmaya devam ediyor. Bu kadar çok tesisin açılmasına rağmen ne yazık ki Türkiye ve Kuzey Kafkasya arasında Nalçik-İstanbul seferlerinden başka bir şey yok. Halbuki Avrupalı ve Japon turistler, kafileler halinde evinden alınıp otelin içine kadar tur operatörleriyle getiriliyor. Havaalnı dahil hiç bir yerde sıkıntı çektirilmiyor kafilelere. Türkiye'den ise ne yazık ki kendi imkanlarınızla gideceksiniz. Bazen dernekler tur düzenliyor. Ama onlarda düzenli değil. Dernekler dışında sizlere yardımcı olabilecek turizm şirketlerinden biri Nart Turizm : http://www.narttourism.com/ Hemen belirtelim bu oteller sadece Elbrus civarında değil. Başkenti ve şehiri gezmek isteyenler de Şehirdeki otellerden faydalanabilirler.

Murat Poyraz

Login

{loadmoduleid ? string:? string:? string:? string:? string:? string:? string:? string:? string:261 ? ? ? ? ? ? ? ? ?}