Off Canvas sidebar is empty

Haberler

DOMBAY VE MİNGİ TAV'DA YENİ TELEFERİK HATLARININ AÇILIŞI

2006 yılının Aralık ayı  Dombay ve Mingi Tav gibi tanınmış iki Rus dağ kayak tesisleri için gerçek bir bayrama dönüşmüştür. Burada ilk teleferik hatlarının açılışı yapılmıştır. Çok sayıda dağ spor sevenleri ve düne kadar yurtdışı tesislerini bugün Avrupalı bir görünüm alan yerli Kafkas dağlarına tercih edenler bugünü sabırsızlıkla bekliyordu. Açılış töreni 16 Aralıkta Dombay'da yapıldı. Törene Rusya Federasyonu Başkanı YUFO yetkili temsilcisi  Dmitriy Kozak, Federal Turizm Ajans Müdürü Vladimir Straljovskiy, Rusya Federasyonu Olimpiyat Komitesi Başkanı Leonid Tyagachev, Karaçay- Çerkez Cumhurbaşkanı Mustafa Batdıyev, Çeçenistan Cumhurbaşkanı Alu Alhanov ve diğer resmi kişiler katılmıştır.

DOMBAY VE MİNGİ TAV'DA YENİ TELEFERİK HATLARININ AÇILIŞI
 
Tercüme: Murat Poyraz

2006 yılının Aralık ayı  Dombay ve Mingi Tav gibi tanınmış iki Rus dağ kayak tesisleri için gerçek bir bayrama dönüşmüştür. Burada ilk teleferik hatlarının açılışı yapılmıştır. Çok sayıda dağ spor sevenleri ve düne kadar yurtdışı tesislerini bugün Avrupalı bir görünüm alan, yerli Kafkas dağlarına tercih edenler bugünü sabırsızlıkla bekliyordu. Açılış töreni 16 Aralıkta Dombay'da yapıldı. Törene Rusya Federasyonu Başkanı YUFO yetkili temsilcisi  Dmitriy Kozak, Federal Turizm Ajans Müdürü Vladimir Straljovskiy, Rusya Federasyonu Olimpiyat Komitesi Başkanı Leonid Tyagachev, Karaçay- Çerkez Cumhurbaşkanı Mustafa Batdıyev, Çeçenistan Cumhurbaşkanı Alu Alhanov ve diğer resmi kişiler katılmıştır. Törenin ardından, yeni teleferik hattının önündeki alana inşa edilen sahneye çok sayıda artist, ses  sanatçısı, müzisyenler davet edilmiştir. Konser geç saatlere kadar devam etmiştir.
 
Ertesi gün, 17 Aralıkta ayni törenler Prielbrus'a taşınmıştır. Burada  "Zau" ve "Starıy Krugozor" dağ tesislerini bağlayan yeni teleferik hattı hizmete girmiştir. Buraya  katılan resmi heyet de genelde aynıydı. Törene bu defa RF Hükümeti adına Sergey Narıyşkin, Federal Su Kaynakları Ajans Müdürü Rüstem Hamitov, Federal Direkt Yatırımlar ve Güney Bölgeleri Gelişim Ajans Müdürü İgor Vdovin, Kabartay- Balkara Cumhurbaşkanı Arsen Kanokov ve daha bir düzine resmi konuklar. Törende söz alan Federal Turizm Ajans Müdürü Vladimir Straljovskiy, yerli halkı yeni teleferik hattının açılışı ile kutlamış ve bu tesisin, bölgenin  modern altyapısını geliştirmeye yönelik yeni bir atılım olacağına ve yakın zamanda turist akımını artıracağına dair  inancını dile getirmiştir. Neticede yeni teleferik hattı yeni işyerlerinin açılmasını sağlayacaktır.

Prielbrus, doğaya zarar vermeden sekiz katı daha fazla turist ağırlayabilecek kapasitededir. "Prielbrus Teleferik Hatları" şirketi Genel Müdürü Timur Abrokov'a göre yeni teleferik hattının ilk etabının hizmete açılması ile turist akımının en az iki kat artması beklenmektedir. Ancak halen bölgedeki altyapının durumu büyük miktarda turist ağırlayabilecek kapasitede değildir. Kabartay- Balkar Cumhurbaşkanı Arsen Kanokov, yenilenmekte olan tesisin cumhuriyetin sosyal - ekonomik potansiyelinin en önemli kısmını oluşturduğunu ifade etmiştir. Açılış konuşmasında da belirttiği gibi "Halen Kabartay- Balkar Cumhuriyeti''nin ekonomi siyasetinin stratejik ödevlerinden biri, Prielbrus turizm tesisini geliştirerek onu Rusya'nın en gözde dağ turizmi, dağcılık ve kayak merkezine dönüştürmektir."

Buna ulaşabilmek için cumhuriyette tüm olanaklar mevcuttur: emsalsiz doğa ve iklim potansiyeli, turizm bölgesi için yeterli geniş alana sahip altyapı, turizmin tüm dallarını dinamik şekilde geliştirmeye yönelik devlet desteği. Bu yaz, Kabardino-Balkar Cumhuriyeti ile Federal Turizm Ajansı arasında turizm alanında işbirliği sözleşmesi imzalandığını hatırlatmak isteriz. Prielbrus ve Dombay'da yeni teleferik hatlarının bu işbirliği sayesinde ve Rosturizm desteği ile hizmete açıldıkları söylenebilir. Elbrus'ta, Fransız "ROMA" şirketi tarafından imal edilen "Ariana-8"  teleferik sepetleri ile hizmet veren teleferik hattı teleferik hattı tesisinin ilk etabını oluşturmakta olup, tesis inşaatı önümüzdeki yıllarda tamamlanacaktır. Bu teleferik hattı mevcut hatta paralel olarak yapılmış olup, 2936,6 m. deniz seviyesinde, zirvede bulunan "Starıy Krugozor" dağ evine ulaşımı 12 dakikadan 5 dakikaya indirecektir. Ortalama tırmanış hızı saniyede 6 metre olup, yolcu kapasitesi saatte 2400 kişidir.
 
www.elbrusoid.org

Murat Poyraz's Avatar

Murat Poyraz

Login

{loadmoduleid ? string:? string:? string:? string:? string:? string:? string:? string:? string:? string:261 ? ? ? ? ? ? ? ? ? ?}