TPL_OFFCANVAS_EMPTY_ERROR

Genel

Kategori artan Sonraki

ELBRUS (MİNGİTAW) MİLLİ PARKI

Eski çağlardan beri kendine hayran bırakmıştır Elbrus. Devasa ölçüleri, sert formu, hemen bulutların altındaki fantastik görünümü, yaz kış boranların eksik olmadığı zirve görüntüsü ile efsane olmuş Elbrus. Neredeyse tüm Kuzey Kafkasya'nın romantizm ve kahramanlık sembolü, simgesi. Elbrus'un zirvesine pek çok kez Elbrus halkı tarafından çıkıldığından eminiz ancak kayıtlara geçen ilk kişi Karaçaylı Haçirlanı Kilar'dır. Kayıtlara göre 1829\'da Elbrus\'un zirvesine çıkmıştır. Elbrus Milli Parkı, Rusya Temsilciler Meclisi tarafından 22.09.1986'da Elbrus ve Elbrus bölgesi tabiatı, canlı hayatı korumak, kültürel ve bilimsel amaçlara hizmet etmesi amacıyla kuruldu.

Eski çağlardan beri kendine hayran bırakmıştır Elbrus. Devasa ölçüleri, sert formu, hemen bulutların altındaki fantastik görünümü, yaz kış boranların eksik olmadığı zirve görüntüsü ile efsane olmuş Elbrus. Neredeyse tüm Kuzey Kafkasya'nın romantizm ve kahramanlık sembolü, simgesi. Elbrus'un zirvesine pek çok kez Elbrus halkı tarafından çıkıldığından eminiz ancak kayıtlara geçen ilk kişi Karaçaylı Haçirlanı Kilar'dır. Kayıtlara göre 1829'da Elbrus'un zirvesine çıkmıştır. Elbrus Milli Parkı, Rusya Temsilciler Meclisi tarafından 22.09.1986'da Elbrus ve Elbrus bölgesi tabiatı, canlı hayatı korumak, kültürel ve bilimsel amaçlara hizmet etmesi amacıyla kuruldu.

Elbrus Milli Parkının alanı tam 101,2 hektar büyüklüğünde. Güneşin alabildiğine parladığı, %100 temizlik ve %100 oksijen, hafif bir rüzgar, çam ormanları, maden suları... Bütün bunlar Elbrus ziyaretçileri için "sağlıklı dinlenme" hizmeti sunuyor. Karların eksik olmadığı, dünyanın en güzel kayak pistlerine sahip olması nedeniyle Elbrus Parkı aynı zamanda her türlü kış turizmi içinde çok cazip bir park.

Elbrus Milli Parkı üç ana fonksiyonel bölgeye ayrılıyor.  Birinci ana bölge bilimsel araştırmaların yapıldığı bölge. Bu bölgede çok nadir bulunan bitkiler ve canlılar var. Bu yüzden bu bölgeye girilmesi , ziyareti çok nadir. Milli parkın %62'sine ulaşım çok zor. Yarlar, uçurumlar, kayalıklar, buzullar, büyük bir gürültüyle akan çoşkun nehirler. Bu bölgeleri genelde profesyonel dağcılar, raftingciler ziyaret ediyor. Buzulların olduğu bölgeleri aynı zamanda bilim adamlarıda merak ediyor. Çünkü Elbrus\'un buzulları ortalama 10 milyon yıllık. On milyon yıllık buzullara dokunmak isteyenler, görmek isteyenler için bulunmaz bir fırsat..Kutuplara gitmenize gerek yok. Elbrus ve civarı uzaydan rahatlıkla görülebiliyor. Uzaydan Çeget, Tonguz-orun, Umbu, Üzengi, Çatın Tau dağları görülebiliyor.

Elbrus'un 155,5 kilometrekaresini buzul, karlar ve nehirler oluşturuyor. Baksan kaynağından 93 ve Malka kaynağından 8 nehir doğuyor. Bu kaynaklar 1930 lu yıllardan beri bilimsel olarak araştırılıyor. Şu anda aktif olarak Yüksekdağlar Jeofizik Enstitüsü araştırmalarına devam ediyor.

Elbrus-elbetteki Elbrus Parkının abidesi. Batı tepesinin yüksekliği 5644 metre, doğu tepesi ise 5721 metre. Her iki tepede kendine ait volkanik konuslara sahip. Tepelerin çapı 3 kilometrekare.  Elbrus, aslında klasik volkanik bir dağ. 10 milyon yıl kadar önce oluşmuş. Elbrus dağının çapı 130 kilometrekare. İklim değişikliklerinin veya başka sebeplerin aktif olmayan Elbrus'un aktif hale getirmesinden korkuluyor.

Elbrus Milli Parkında 2 ana nehir akıyor: Baksan ve Malka. Beş tane göl var: Sıltran-Köl, Adıl-suw, Tonguz-Orun köl, Töre ve Başkara. Bu beş gölde henüz hiç araştırılmadı. Elbrus Milli Parkında aynı zamanda içmecelerde mevcut. Henüz hiç bir tesisin kurulmadığı bu bakir içmeceler özellikle demir yönnden çok zenginler. Bu içmecelerden sadece birinden günde 50 milyon litre şifalı su akıyor. Bu içmece suları Narzan, Barjomi ve Esentuki gibi dünyaca meşhur maden sularına çok benziyor. Daha yukarılarda ise, hemen buzulların altında sıcak su kaynakları var. Cılı suw, asırlardır belkide binlerce yıldır yöre halkı tarfından kullanılıyor. Aynı zamanda kükürtlü sular ve göllerde mevcut, bunlarda özellikle şifa niyetine kullanılıyor. Şimdilik tesisler henüz bu kadar doruklarda yok denecek kadar az. Elbrus Milli Parkı hayvan çeşitleri yönünden de çok zengin bir park. Milli Parkda 199 çeşit canlı türü yaşıyor. Bu hayvanlar içinde Kafkas kartalı ve Cugutur (Dağ keçisi) Karaçay-Balkar halkı için çok özel bir yere sahip. Cuguturlar sadece çok yüksek yerlerde yaşıyorlar ve sadece 300 kadar Cugutur kalmış durumda.

Kaynak: www.elbrusoid.org

Murat Poyraz

Login

{loadmoduleid ? string:? string:? string:? string:? string:? string:? string:? string:? string:261 ? ? ? ? ? ? ? ? ?}