TPL_OFFCANVAS_EMPTY_ERROR

Genel

ÖVGÜYE LAYIK BİR YİĞİT: RENAT AKBAY

Her milletin, gücüyle, yeteneğiyle ün kazanmış, destanlara konu olmuş pehlivanları olmuştur. Karaçaylılar da, gerek tarihte, gerekse günümüzde, başarılı güreşçileriyle meşhur olan bir Türk boyudur. Karaçaylıların spor tarihinde baktığımızda 19. yüzyılda Koçkar Abayhan, 20. yüzyılda S. Goçiya, N. Bayramuk, A. Erikgen ve S. Teke gibi meşhur güreşçileri bulunmaktadır. Bu sporcuların Karaçaylıların güreş sporunda ilerlemesinde ve adını duyurmasında çok büyük katkıları olmuştur.

ÖVGÜYE LAYIK BİR YİĞİT: RENAT AKBAY

Safiyat Magula

Türkiye Türkçesine Aktaran: Yusuf Botaş

Her milletin, gücüyle, yeteneğiyle ün kazanmış, destanlara konu olmuş pehlivanları olmuştur. Karaçaylılar da, gerek tarihte, gerekse günümüzde, başarılı güreşçileriyle meşhur olan bir Türk boyudur. Karaçaylıların spor tarihinde baktığımızda 19. yüzyılda Koçkar Abayhan, 20. yüzyılda S. Goçiya, N. Bayramuk, A. Erikgen ve S. Teke gibi meşhur güreşçileri bulunmaktadır. Bu sporcuların Karaçaylıların güreş sporunda ilerlemesinde ve adını duyurmasında çok büyük katkıları olmuştur. Adı geçen bu güreşçileri örnek alan ve onların tecrübelerinden faydalanan Karaçay güreş sporu günümüzde de pek çok yetenekli güreşçi yetiştirmeye muvaffak olmuştur. Mesela; Navruz, Kurman ve Tohtar Temirez kardeşler; Aznavur Aci; Şamil, Temirlan ve Tulpar Kara kardeşler…

Bu listeyi uzatmak mümkündür. Fakat günümüzde Karaçay güreş sporunun başarılarını dünyaya en çok duyuran isim Renat Akbaydır. Dünya Kuşak Güreşi camiasının bütün dikkati Renat Akbay’ın üzerindedir. Kendisi kısa bir süre içerisinde hiç yenilgi almadan tüm kuşak güreşi turnuvalarında şampiyon olmuştur. Renat Akbayev ayrıca serbest güreşte kıdemli ve milli sporcudur. Yine Judo sporunda da milli çok başarılı olup milli sporcu olma unvanını taşımaktadır. Bunun dışında savaş sanatları uzmanı olup Rusya Savaş Sanatları Birliği üyesidir. Renat Akbay kuşak güreşi dalında 5 kere dünya şampiyonu olmuştur. Pek çok kere Rusya Federasyonu şampiyonu olmuştur.

Renat Akbay böylesine şampiyonlukları olmasına rağmen son derece mütevazi bir insandır. Spordaki başarılarının sebebini de anne ve babasına bağlamaktadır. Kendisi bu konuda şöyle söylemektedir: “Annem ve babam olmasaydı belki ben sporcu dahi olamazdım. Bana ve kardeşim Husey’e güreşin ana ilkelerini ve tekniğini ilk öğreten babam olmuştur. Böylece güreş sporuna ilk adımları babamın sayesinde attım. Annem ise ben üniversite öğrencisiyken şehirde başı boş dolaşmamam için sürekli beni arayıp güreş antremanlarına gitmemi hatırlatırdı.”

Renat Akbay, kendisi gibi güreş sporuna gönül vermiş olan kardeşleri Husey ve Alibek’e karşı kendini sorumlu hissetmektedir. Onlara örnek olarak güreş sporunda başarılı olmalarına yardımcı olmaktadır. Kardeşi Husey dünya kuşak güreşi şampiyonasında üçüncü olmuş, Avrupa şampiyonluğunu kazanmıştır. Ayrıca serbest güreş ve judo sporu dalında milli sporcu unvanını almaya hak kazanmıştır. Diğer kardeşi Alibek ise serbest güreş dalında Rusya Federasyonu şampiyonu olmuş, kuşak güreşi dalında dünya şampiyonu olmuştur.

Renat, Husey ve Alibek Akbay kardeşlerin bir diğer önemli özelliği de takva sahibi birer dindar olmalarıdır. Sabırlı, dayanıklı ve cesur olmalarının altında bu özelliklerinin büyük etkisi olduğu aşikardır. Renat Akbay bu yıl kutsal topraklara giderek Kâbe’yi ziyaret etmiş ve Hacı olmuştur.

Renat Akbay siyaset arenasındaki yerini de almıştır. Genel seçimlerde adaylığını koymuş, milletvekili olarak Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti Parlamentosuna girmiştir. Bu yeni statüsüyle Karaçay’da güreş sporunun gelişmesinde şüphesiz daha aktif rol alacaktır. Kendisi aynı zamanda bir güreş sporu okulunun yöneticisi olarak, genç sporcuların karşılaştığı sorunları yakından bilmektedir. Şimdi bu yeni göreviyle bu sorunların çözümüyle yakından ilgilenecektir. Kendisi bu konuda şunları söylemektedir: “Şüphesiz ki, kuşak güreşi hızla gelişmekte ve dünyadaki lâyık olduğu yeri almaktadır. Yakın zamanda olimpiyatlardaki yerini alacağından da şüphem yoktur. Spor hayatında başarılı olanlar, ağabeyliklerini göstererek, kendilerinden sonra gelecek yetenekli sporcuları yetiştirmelidirler. İyi sporcuların çoğalması için onlara gereken imkânların sağlanması gerekmektedir.”

kamatur.org

Karaçay Malkar Türkiye

Login

{loadmoduleid ? string:? string:? string:? string:? string:? string:? string:? string:? string:261 ? ? ? ? ? ? ? ? ?}