Off Canvas sidebar is empty

Genel

KAZAKİSTAN'DA KARAÇAY-BALKAR DİASPORASI

1999 nüfus sayımına göre Kazakistan'da 130 milletten insan yaşamaktadır. Bunların 35'i  "Sivil Toplum Birlikleri" Kazakistan Cumhuriyeti Yasası uyarınca 365 adet milli-kültür derneklerinde toplanır, 31'i ise Kazakistan Halkları Topluluğu ve ANK Konseyi üyesidir. Karaçay-Balkar "Mingi Tav" Bölge Sivil Toplum Merkezi (NKS) Kazakistan'da 2 binden fazla Karaçaylı ve 3 bin Balkarlı yaşamaktadır. Karaçay-Balkar "Mingi Tav" Bölge Sivil Toplum Merkezi (NKS) 1996 yılında tescil edilmiştir.

KAZAKİSTAN''DA KARAÇAY-BALKAR DİASPORASI
 
Tercüme: Murat Poyraz

1999 nüfus sayımına göre Kazakistan'da 130 milletten insan yaşamaktadır. Bunların 35'i  "Sivil Toplum Birlikleri" Kazakistan Cumhuriyeti Yasası uyarınca 365 adet milli-kültür derneklerinde toplanır, 31'i ise Kazakistan Halkları Topluluğu ve ANK Konseyi üyesidir. Karaçay-Balkar "Mingi Tav" Bölge Sivil Toplum Merkezi (NKS) Kazakistan'da 2 binden fazla Karaçaylı ve 3 bin Balkarlı yaşamaktadır. Karaçay-Balkar "Mingi Tav" Bölge Sivil Toplum Merkezi (NKS) 1996 yılında tescil edilmiştir. Tüm üyeleri cumhuriyetin toplumsal hayatına aktif olarak katılmakta, 6 kişi Kazakistan Halkları Topluluğu üyesidir. 2000 yılının Aralık ayından itibaren Sidney Olimpiyat Oyunları'nda gümüş madalya kazanan İslam Bayramukov ile Hüseyin Gekiev'in yönetmenliğinde gençlik kolları faaliyete geçmiştir.

"Mingi Tav" Sivil Toplum Merkezi, Sosyalist Emek Kahramanı İbrahim Dautovich Jangurazov, 3 adet Lenin madalyası ile ödüllendirilen Sosyalist Emek Kahramanı Zuleyha Ulbaşeva, Kazakistan Cumhuriyeti kıdemli inşaatçısı Abu Gabaevich Guliev, Lenin Madalyası şövalyesi, "Şeref Madalyası" ve Kazakistan Cumhuriyeti Meclisi''nin " Ham Toprakları İşletme" Onur Sertifikasını hak eden Anuar Adilkerimoviç Uzdenov, başarılı çalışmalarından dolayı madalya ve nişanlarla ödüllendirilen Çopay Efendiev, Tıp Bilimleri Adayı Enver Sultanov Şarabutdinovich, Kıdemli Sağlık Memuru, çok sayıda madalya ve nişan şövalyesi Magamed Ucaevich Achabaev, Filoloji Bilimleri Adayı Fatima Halimovna Jubueva, Kazakistan boks ekolünün kurucularından biri, Kazakistan Cumhuriyeti kıdemli koçu Mullaev, USSR Olimpiyat Oyunları ikincisi Abdul Zabakov, tanınmış cerrah Arüjan Abuevna Gulieva, Balkar şairesi Bayhanat Zabakova, cerrah doktor Natalya Magomedovna Karaketova, tanınmış gazeteci Vladimir Rerih ve daha niceleri ile iftihar etmektedir. "Mingi Tav" Sivil Toplum Merkezi''nin daha ilk yıllarında faaliyete geçen "Mingi Tav" halk oyunları topluluğu aktif faaliyetinden ve başarılarından dolayı "Aynalayın", Türkiye''de "Fomget", "Çocuk Bayramı, Uluslararası Dostluk Festivali''nde birçok ödül kazanmıştır.

Ocak 2000 tarihinde kapılarını açan ana dil, tarih, töre ve gelenekler, kültür eğitimi veren Pazar okulunda ayni zamanda Kazak dili de öğrenilebiliyor. Pazar okulu  Karasay İlçesi'nde Jandosova Beldesi'nde  bulunur (öğretmenler Nursifat Çumaevna Sultanova, Boris Taukeeviç Sultanov, Kariman Kukanova). 2004 yılında Energetiçeskiy Beldesi'nde  ikinci Pazar okulu kapılarını açtı (öğretmen Fatima Azeretovna Tilova). "Mingi Tau" Sivil Toplum Merkezi, Kabartay-Balkar Hükümeti ve Kazakistan Cumhuriyeti Hükümeti, Kazakistan Halkları Topluluğu'nun aktif katılımı ile 1999 yılında ozan Kazim Mechiev'in mezarı alınarak doğup büyüdüğü yere getirildi. Karaçay-Balkar heyeti üzerine düşen görevi yerine getirmenin vermiş olduğu huzur ve gururla, Balkar şiir yaratıcılığı klasiğinin mezarını çiçeklerle donattı. Bu, 27 Mart 200 tarihinde, Kabartay-Balkar Cumhuriyeti Hükümeti'nin davetlisi olarak 7 kişilik bir heyetin Balkar Halkının Uyanış Günü'nde Kabartay- Balkar Cumhuriyetini ziyareti ile gerçekleşti. "Mingi Tau" Kültür Fonu Başkanı L.H. Hacieva, tarihi yöresini defalarca ziyareti sırasında tanınmış bilim ve kültür adamları, Kabartay- Balkar Cumhurbaşkanı V.M. Kokov, Başbakan H.D. Çeçenov, Anayasa Mahkemesi Başkanı A.S. Gelyahov, ordu generali S.U. Beppayev, Meclis Başkanı İ.B. Bechelov ile görüşmüştür. Karaçay- Balkar Diasporasından Omar Otarov''un jübile töreninde Kutlama mesajları ile birlikte kendisine bir de Kazak çapanı sunuldu. Kabartay-Balkar medya mensupları sıklıkla "Mingi Tau" Sivil Toplum Merkezi ve Kazakistan Halkları Topluluğu etkinliklerine katılır.

Ocak 2002 ve 2003 yılında gençlik kollarının aktif katılımı ile ana dilde ve resmi dilde hazırlanmış Yılbaşı Çocuk Şenlikleri yapıldı. Gösterilerde sunulan konular Karaçay-Balkar masallarından alınmıştı. Konferanslar ve edebiyat geceleri, tanınmış kişiler ve sanatçılarla karşılaşmalar düzenlenmektedir. Onlardan biri, adı ABD Bibliyografi Enstitüsü'nün "Tanınmış Yöneticiler" başlıklı Uluslar arası Katalogunda yer alan İktisat Bilimleri Adayı Profesör Boris Hamitovich Kubaev. 1998 yılında Boris KUbaev Kırgızistan'da Yılın Adamı ilan edilmişti.

Kabartay- Balkar medyası  "Mingi Tau" Sivil Toplum Merkezi ve Kazakistan Halkları Topluluğu'ndan sıkça bahseder. Dostluk Sarayı'nda düzenlenen Pazar okulları cumhuriyet yarışları kapsamında Dil Festivalinde, Karaçay-Balkar "Mingi Tau" Sivil Toplum Merkezi Pazar okulu, festivale katılan 15 Pazar okulu arasında ilk sıralara yerleşerek ödül olarak bir televizyon ve teyp kazandı.

Karasay İlçesinde "Şakarim Kudayberdiev" okulunda ENIKO Derneği kuruldu. İl konferansında 10. sınıf öğrencileri Elizaveta Hacieva ile Saniyat Mullaeva (M.U. Nasirova'nın yönetiminde) tarih bölümünde hazırlamış oldukları "Balkar Halkını Sınır dışı Etme"  konulu tezleri ile 3. derece ödül sertifikası, Cumhuriyet konferansında ise 2. derece ödül sertifikası aldılar. Tıp bölümünde çalışan 10. sınıf öğrencileri Fatimat Ahmatova (İ.İ. Nigmatulina yönetiminde) "Yaraları Çabuk Kapatan İlaç" başlıklı tezi ile il konferansında 3. derece ödül sertifikasına, Cumhuriyet konferansında ise 1.derece ödül sertifikasına layık görüldü.

İş adamlarından Mustafir Babaev, Azret Hoçiev, İsmail Tilov, Ruslan Korkazov, Cemal ile Hızır Mollaev, Bayramukov, Salpagarov kardeşler sıkça yardım kampanyaları düzenlemektedir. Merkezin temsilcileri devamlı olarak  televizyon ve radyo programlarına, medya etkinliklerine, tüm festivallere ve halk şenliklerine, cumhuriyetimizin sosyal hayatına katılmaktadır.

Merkezimiz, Balkar Halkı Uyanış Günü'nde Balkarlı, Karaçaylı, Kırgızistan kumikleri katılımı ile uluslararası Dostluk Festivali organize etti. Azret Hochiev'in daveti üzerine "Üçkeken" Karaçay- Çerkez  dans topluluğu iki kere Merkezin etkinliklerine katıldı. 31 Ocak 2005 tarihinde Ulusal Mutfaklar Festivali çerçevesinde Karaçay- Balkar mutfağı tanıtıldı. H. Bayramukova, T. Zumakulova ve K. Kuliev'in şiir yaratıcılığına adanan şiir geceleri düzenlendi. "Mingi Tau" Kültür Merkezi Başkanı Lüdmila Hisayevna Hacieva, 1959 Balkar doğumlu, hukukçu, Kazakistan Halkları Topluluğu Konsey üyesi ve Birlik ve Ananeleri Nesillere Taşıma Yılı organizasyonuna dair Cumhuriyet komisyonu üyesi, Kurmet nişanı şövalyesi, kuruluşundan bu yana "Mingi Tau" Bölge Sivil Toplum Merkezi'nin değişmeyen yöneticisi.

www.elbrusoid.org

Murat Poyraz's Avatar

Murat Poyraz

Login

{loadmoduleid ? string:? string:? string:? string:? string:? string:? string:? string:? string:? string:261 ? ? ? ? ? ? ? ? ? ?}