Off Canvas sidebar is empty

Haberler

AMİRAL KANAMAT BOTAŞEV

Yeni Teberdi'den Botaşlanı Husey ve Luiza beraber birbirlerine o kadar yakın, o kadar sıkı sıkıya yaşamışlar ki, hani derler ya zamanla eşler birbirine benzermiş, çok kısa sürede Botaş çifti bunu yaşamışlar. Botaş çifti altı erkek bir kız olmak üzere yedi çocuk yetiştirmişler. Erkek çocuklarının isimleri- Marat, Murat, Kanamat, Muradin, Aytek, Hacıbiy  ve oğullarından hiç biri ağızlarına bir kere olsun alkol ve sigara almamışlar, hiç bir zaman başıboş tembel olmamışlar.

Botaşlanı Husey henüz çok gençken, kendi kendini katı bir şekilde disipline etmeye kendine kurallar koymaya başlamış. Husey düzenli, tertipli, adil ama otoriterdi, hiç kimseye el kaldırmamış sesini yükseltmemişti. Evde onun her önerisi, isteği, emir gibi kabul görmüştü. Genç yaşta kendisine hürmet ettirmesini bilmişti. Husey için evde eğitim ve okuma olmazsa olmazlardandı.

Çocuklarının delikanlılık çağlarında, gençlerin çoğu askeriyeden korkarlardı. Gitmek istemezlerdi. Askere ilk gidenler Marat ve Murat oldular. Ardından Kanamat ilkokulunu bitirdi ve Askeri liseye girdi. Babası Kanamat''ın askeri liseye girmesine hiç karışmadı. Zorlamadı.

Kanamat, Astrahan Deniz Kuvvetleri Lisesine kabul edildi. Tam bir yıl sonra Kanamat deniz kuvvetleri hava filosuna stajer olarak alındı. Botaşlanı Husey, oğlu Kanamat ile gurur duyuyordu. Nasıl duymasın ki o kadar kısa sürede Baykal Deniz kuvvetleri hava filosu komutanı oldu. Botaşlanı Kanamat bundan kısa bir süre önce Amiral rütbesine ulaştı. Kanamat Rusya Federasyonu Silahlı kuvvetlerinde rütbesi en hızlı yükselen subay oldu. O sadece denizci değil aynı zamanda bir pilot. Otoritesi ve keskin zekasıyla tüm Rusya deniz kuvvetlerinin danışmanı gibi. Neredeyse O''na danışmadan bir karar alınmıyor. Bu kadar genç yaşta amirelliğe yükselen Kanamat Botaşev''in kısa zamanda Deniz kuvvetleri komutanlığında en üst rütbeye geleceğine herkes inanıyor.

Kanamat'ın babası Husey bugün 80 yaşında, 14 torunu var. Ama o hala delikanlı gibi. Çocuklarıyla gurur duyuyor. Hayırlı ve başarılı evlatlar yetiştirmiş olmanın gururunu taşıyor. Onu böylesine dinç kılanda bu olsa gerek.

Amiral Kanamat BOTAŞ ve iş arkadaşları

Derleyen: Dr. Murat POYRAZ 

Kaynak: www.elbrusoid.org

Murat Poyraz's Avatar

Murat Poyraz

Login

{loadmoduleid ? string:? string:? string:? string:? string:? string:? string:? string:? string:? string:261 ? ? ? ? ? ? ? ? ? ?}