Off Canvas sidebar is empty

Genel

KIRGIZİSTAN'IN KUVANÇI

2001 yılında yapılan nüfus sayımı sonuçlarına göre, Kazakistan’da 2000, Kırgızistan’da 1501 Karaçay-Balkar yaşamaktadır. Kırgızistan da yaşayan nüfusun büyük kısmı Pokrovok ve Dimitrievok bölgelerinde yaşamaktadırlar. Tarım ve ziraat ile uğraşmakta, hatta birçokları büyük çiftliklere ve büyük hayvan sürülerine sahiptirler. Son yıllarda orada yaşayan kardeşlerimizin kültürel hayatında ‘mutluluk’ anlamına gelen ‘Kuanç’ ortaya çıkarak ayrı bir heyecan katmıştır! 2001 yılında orada yaşayan Karaçay-Balkar kardeşlerimiz, ülkenin başkenti olan Bişkek şehrinin merkezindeki, Alatoo meydanında ‘Ata Curt’ ve ‘Mingi Tau’ adlı dernekleri kurmuşlar

KIRGIZİSTAN’IN “KUVANÇ”I

Çingiz Tekuyev

Çeviren: İsa Doğan

2001 yılında yapılan nüfus sayımı sonuçlarına göre, Kazakistan’da 2000, Kırgızistan’da 1501 Karaçay-Balkar yaşamaktadır. Kırgızistan da yaşayan nüfusun büyük kısmı Pokrovok ve Dimitrievok bölgelerinde yaşamaktadırlar. Tarım ve ziraat ile uğraşmakta, hatta birçokları büyük çiftliklere ve büyük hayvan sürülerine sahiptirler. Son yıllarda orada yaşayan kardeşlerimizin kültürel hayatında ‘mutluluk’ anlamına gelen ‘Kuanç’ ortaya çıkarak ayrı bir heyecan katmıştır!

2001 yılında orada yaşayan Karaçay-Balkar kardeşlerimiz, ülkenin başkenti olan Bişkek şehrinin merkezindeki, Alatoo meydanında ‘Ata Curt’ ve ‘Mingi Tau’ adlı dernekleri kurmuşlar ve bu derneklerin merkez ofisleri ‘Kırgızistan Halkları Cemiyeti’ kurumu ile aynı binada olup birbirlerine komşuluk yapmaktadırlar. Balkar kardeşlerimizin kurdukları organizasyonunun başkanlığını, Yukarı Balkar köyünde doğan ve ailesi ile beraber bir buçuk yıl baskı ve işkenceye maruz kalan, Misirov Soltan Daudoviç yürütmektedir. Orta öğrenimini altın madalya alarak üstün başarı ile tamamladıktan sonra, Alma-Atı Teknik Enstitüsü, ‘İnşaat Mühendisliği’ bölümünü bitirdikten sonra, Kırgızistan Adalet Bakanlığı Yapılaşma Dairesinde başkan olarak çalışmaya başladı. Evli ve iki çocuk sahibidir. Kızı avukat, oğlu ticaret ile uğraşmakta, eşi ise Bişkek’te bulunan ‘Elbrus’ adlı restoranın müdürlüğünü yapmaktadır.

Gerek yeni yılda düzenlenen, gerekse Balkar Halkını Yeniden Dirilişi, Halk Ozanlarının Doğuşu ve bu tür özel günlerde düzenlenen etkinliklere, ‘Mingi Tau’ organizasyonu ve oradaki kardeşlerimiz aktif olarak katılmakta ve hem ana dilde, hem o bölgenin resmi dilinde olmak üzere sergilerde, yarışmalarda, uluslar arası festivallerde boy göstermektedirler.

Oradaki Karaçay ve Balkar cemiyetlerinin kendi içinde çeşitli alt birimleri kurulmuş, kurulduğu günden itibaren büyük bir gayretle çalışmalarını sürdüren ‘Kuanç’, birçok festival ve yarışmalarda defalarca büyük bir takdir ve ödüller alarak halk içinde büyük bir sempati kazanmıştır. Soltan MİSİROV’un sağ kolu olan Bapibaev Nazbiy Şamşudinoviç ekibin hem başkanlığını hem koreografisini yapmaktadır. Nazbiy 1964 yılında Yukarı Çegem bölgesinde dünyaya geldi, altı yıl kadar Krasnoyarsk’ya yaşadıktan sonra, 1994 yılından beri devamlı olarak Kırgızistan’da ikamet etmektedir. Kırgız-Slav Rus Üniversitesi Hukuk fakültesi bölümünde öğrenim görmekte ve üniversitenin Kafkas Dansları Stüdyosu başkanlığını yürütmektedir. Ekibin provaları esnasında öğrenci ve öğretmenlerden oluşan büyük bir izleyici kitlesi, ekibe gönülden destek vermektedir. ‘Kuanç’ ekibi 7-25 yaş arasındaki kız- erkek dansçılardan oluşmakta, ekibin provalarına Karaçay-Balkar kardeşlerimizin dışında, Dağıstanlı, Azerbaycanlı, İnguş halklarından da izleyiciler katılmaktadır.

‘Kuanç’ 2001 yılının bahar aylarında kuruldu, yine aynı yılın sonlarına doğru, Kırgızistan Halkları Cemiyetinin organize ettiği ‘Ir Kese’ festivalinde sahne almışlardır. Daha sonraki senelerde ülkenin farklı bölgelerinde birçok konser vermişlerdir, 2002 yılında Kazakistan’daki kardeşlerimizin derneği olan ‘Mingi Tau’ dans ekibi ile beraber katıldıkları, Çuysk eyaletinde gerçekleşen ‘Genç Yetenekler’ adlı yarışmada birinciliği elde etmişlerdir. 2003 yılından itibaren ‘Gençleri Yetiştirme Derneği ‘Kuanç’’ adı ile Kırgızistan Adalet Bakanlığına resmi olarak kayıtlıdırlar.

Ekip başarılı konser ve gösterileri sayesinde, 2003 yılından itibaren gençler arasında tanınır hale gelmiştir. Ekibin daimi sekiz çifti ekim ayında Bişkek Devlet Sarayı gösteri merkezinde, ‘Kuanç’ı ülke çapında tanınır hale getiren konser verdiler.

2007 yılında sanatsal birçok planımız var, diyor Nazbiy. İlk olarak, Karaçay-Balkar halkının yeniden doğuşunun ellinci yıldönümü, Kaysın Kuliev’in doğumunun 90’ıncı yıldönümüne adanacak olan konserler düzenlemek. Karaçay-Balkar halk sanatları sergileri açmak. Eğer imkan ve zaman olursa sürgünü anlatan bir tiyatro oyunu sahnelemek. Bunlar şimdilik aklımdan geçen fikirler...

http://www.elbrusoid.org

kamatur.org

Karaçay Malkar Türkiye

Login

{loadmoduleid ? string:? string:? string:? string:? string:? string:? string:? string:? string:? string:261 ? ? ? ? ? ? ? ? ? ?}