Off Canvas sidebar is empty

Haberler

KARAÇAY-MALKAR FESTİVALİ BU YIL GÖKÇEYAYLA (KİLİSA) KÖYÜNDE YAPILACAK

Afyon, Bolvadin, Eskişehir ve Çifteler Karaçay-Malkar Dernek Yönetim Kurulu Üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilen 08.05.2010 tarihli toplantıda alınan ortak karara göre her yıl geleneksel olarak tüm derneklerin ortak yardımlaşma ve katılımları ile yapılmakta olan Karaçay-Malkar Festivalinin bu yılki organizatörü Bolvadin Karaçay Derneğidir. Birlik ve beraberliğimizin göstergesi olan festivalimizde buluşmak dileğiyle, tüm halkımıza saygıyla duyurulur. Yer: Eskişehir-Han / Gökçeyayla Köyü, Harmanlar Mevkii; Tarih: 12 Haziran 2010 Cumartesi.

Afyonkarahisar’ın Bolvadin ilçesinin Gökçeyayla mahallesinde bulunan Karaçaylılar, Kafkasya’dan gelen Karaçay köylerinden olan Gökçeyayla (Kilisa) köylüleridir. Orman içi köyü olması nedeniyle, devletin orman içi köylerini kaldırma projesinden dolayı 1962 yılında köyün büyük bir kısmı, Afyonkarahisar ili Bolvadin ilçesine nakledilmiştir. Bir kısmı da Gökçeyayla (Kilisa) köyünde yaşamlarına devam etmektedir.

Bolvadin Gökçeyayla Mahallesinde yaşayanlar bir arada yaşayan en kalabalık Karaçay topluluğudur. Mahalle 150 hane ve iki muhtarlıktan oluşmaktadır. Bolvadin Belediyesinin ve mahallelinin işbirliğiyle, Gökçeyayla düğün salonu yapılarak birlik ve beraberliğin temelleri atılmıştır.

Gökçeyayla düğün salonu sadece Karaçay mahallesinin düğün, mevlit ve her çeşit cemiyet toplantılarına hizmet vermektedir. Karaçaylılığa ait dil, halk dansları, edebiyat, müzik ve kütüphane gibi her çeşit sanatsal ve kültürel değerlerin gösterildiği bir merkez haline gelmiştir. Bu değerlerimizi gelecekteki nesillere aktarmak ve tanıtmak için, sosyal faaliyetlerin daha geniş kitlelere ulaşması, yardımlaşmanın sağlanabilmesi, Karaçay topluluğunun bir arada bulunması, dernek oluşumunu zorunlu hale getirmiştir. Gökçeyaylalılar da bir arada bulunmanın avantajını kullanarak, kurucu başkan Aslan ERENDUR, kurucu üyeler Basri CEYLAN, Yusuf İŞBİLİR, Murat UYSAL, Mehmet YILMAZ, Savaş ACI ve Yusuf BAHÇE yönetiminde, Gökçeyayla Kuzey Kafkas Karaçay Yardımlaşma Derneğini kurmuşlardır. Dernek üyelerinin ve mahalle halkının maddi ve manevi katkılarıyla dernek binasında değişiklikler yapılmıştır. Ek bina inşa edilerek kullanım alanı genişletilmiştir. Salonun bir bölümü de kültür merkezi olarak hazırlanmış, her konuda kitap, ansiklopedi, dergi, roman, magazin v.b. okurların kullanımına sunulmuştur.

Bolvadin Karaçay Derneği Yönetim Kurulu
Bolvadin Karaçay Derneği Yönetim Kurulu

Bolvadin Gökçeyayla Kuzey Kafkas Karaçay Yardımlaşma Derneği, 18 Ekim 2008 tarihinde Bolvadin kaymakamı Y. Fatih KADİROĞLU, Belediye Başkanı Dr. Ahmet Naci HELVACI, mülki amirlerin de protokolde bulunduğu, çevre şehir ve köylerden gelen Karaçay dernek temsilcileri ve Karaçay halkının katılımıyla açılmıştır. Kuzey Kafkas Karaçay Derneklerine bir halka daha eklemenin mutluluğu ve coşkusu törene katılanlar tarafından yaşanmıştır. Protokolde bulunan mülki amirler ve diğer Kuzey Kafkas Karaçay Dernek yöneticileri, iyi dilek ve temennilerini dile getirmişlerdir. Genel bir dayanışma sergilenen bu özel günde, Karaçay halkından çok sayıda misafir ve Gökçeyaylalıların yoğun katılımı açılışımıza güç ve moral katmıştır.

Üstlendikleri görevi layıkıyla yerine getiren dernek kurucu üyelerimiz görev değişikliğine giderek, görevi yeni yönetime teslim ettiler. Yönetim Kurulu Başkanı Fatma ÖĞÜT, Yönetim Kurulu üyeleri Necip KURBAN, Medine SAĞDIÇ, Savaş ACI, Murat UYSAL genel kurulda oy birliğiyle seçildiler. Yeni Yönetim Kurulu birlik ve beraberliği pekiştirmek ve derneği tanıtmak amacıyla, ilk etkinlik olarak Hıdrellez pikniğini Gökçeyayla Köyünde 24.05.2009 tarihinde düzenledi.

Dernek oluşumunun yeni olması nedeniyle, ihtiyaçlar sıralandı. İlk olarak dernek binasının mülkiyetinin dernek üzerine alınmasına çalışıldı. Gökçeyayla mahalle ve köy halkının maddi katkısıyla dernek binasının mülkiyeti dernek üzerine alındı. Baharın gelmesiyle dernek bahçesinde yapılan ağaç dikimleri ve çiçeklendirme derneğimize ayrı bir güzellik kattı. Dernek bahçesinde çardak yapımına başlandı. Çayını yudumlamak, kitap okumak ve hoş sohbet etmek isteyenler için hazırlanmaktadır.

Yılda bir kez yapılacak olan Karaçay Gününün, bundan sonra tek isim "KUZEY KAFKAS KARAÇAY MALKAR FESTİVALİ (ULLU CIYILUV)" olarak ortak yapılmasına; Bolvadin, Afyonkarahisar, Eskişehir ve Çifteler dernek yönetimlerince karar verildi. Bu ortak karar doğrultusunda dernek logolarının kullanılması kararlaştırıldı.

Bu yıl yapılacak olan KUZEY KAFKAS KARAÇAY MALKAR FESTİVALİ'nin Bolvadin, Afyonkarahisar, Eskişehir ve Çifteler Dernek Yönetimlerince, 12 Haziran 2010 cumartesi günü Eskişehir ili Han ilçesi Gökçeyayla Köyünde yapılmasına karar verilmiştir. Programın organizasyonu, diğer derneklerin katkılarıyla Bolvadin derneği tarafından gerçekleştirilecektir.

kamatur.org

Karaçay Malkar Türkiye

Login

{loadmoduleid ? string:? string:? string:? string:? string:? string:? string:? string:? string:? string:261 ? ? ? ? ? ? ? ? ? ?}