Off Canvas sidebar is empty

KARAÇAY TÜRKLERİNİN KÖYÜ GÖKÇEYAYLA

Hasan Kallimci'nin yazdığı "Karaçay Türklerinin Köyü Gökçeyayla" adlı kitap, Bengü Yayıncılık tarafından Nisan 2012 tarihinde yayımlandı. Orta boy, 132 sayfa hacmindeki kitapta, Gökçeyayla Köyündeki Karaçay Türklerinden derlenen halk kültürü ürünleri yer alıyor. Yazar, bu kitabı hakkında şunları söylüyor:

"Karaçay Türklerinin varlığını öğrenmem ve onları tanımam, 1970-1971 ders yılında, Afyon'un merkez köylerinden Gökçeyayla'da öğretmenlik yapmam sayesinde mümkün oldu. Kafkasya'dan 1905 yılında göç eden kardeşlerimizin yaşadığı bu köyde, yaşlısı ve genciyle pek çok kişiyle görüştüm; beni bağırlarına bastılar. Önüme Türk Dünyasından bir pencere açılmıştı. Fırsatı değerlendirip notlar almaya başaldım. "Gökçeyayla Köyü İncelemesi" başlığı altında bir dosya oluştu. Bu dosyadaki tespitler, yıllar sonra değeri anlaşılarak Bengü yayıncılık tarafından kitaplaştırıldı. İyi ki yazmışım! Zaman denilen selin önünden bir şeyler kurtardığıma seviniyor; büyük milletime hizmet ettiğime inanıyorum."

kamatur.org

Karaçay Malkar Türkiye

Login

{loadmoduleid ? string:? string:? string:? string:? string:? string:? string:? string:? string:? string:261 ? ? ? ? ? ? ? ? ? ?}