TPL_OFFCANVAS_EMPTY_ERROR

RUSYA'NIN YEDİ HARİKASINDAN BİRİ; ELBRUS

Rusya genelinde internet oylamasıyla düzenlenen "Rusya'nın Yedi Harikası" yarışmasının galipleri dün Moskova'da Kızıl Meydan'da düzenlenen halk konserinde açıklandı. Karaçay Malkarlıların yaşam alanlarında bulunan efsanevi Elbrus dağı Rusyanın yedi harikası arasındaki yerini aldı. Oylamaya göre, Rusya'nın Yedi Harikası'nın isimleri şöyle: Kamçatka'daki Volkan vadisi, St.Petersburg'daki Petergof Sarayı, Komi'deki doğal anıtlar, Kızıl Meydan'daki Vasili Blajennı Kilisesi, Kafkasların en yüksek dağ zirvesi Elbrus ve Volgograd kentindeki Stalingrat çarpışması anısına yapılan Mamayev Tepesi ve Baykal gölü.

İnternet üzerinden oylamaya 25 milyondan fazla kişi katıldı. Kampanyayı İzvestiya gazetesi, RTR televizyonu ve Mayak radyosu ortaklaşa düzenlendi. Projenin direktörü Aleksandr Leontyev, Özgürlük Radyosu'na daha önce yaptığı açıklamada, amaçlarının vatanseverlik ve vatan sevgisinin artırılması olduğunu belirtti. Leontyev, "Bir de tarihi anıt ve yapılarımıza sahip çıkılması için bir araç olacak. Rusya''da bulunan tarihi anıt ve mimari yapıların durumlarını ortaya koyarak yerel makamları harekete geçmeye çağıracağız." demişti.

Vatandaşlar www.ruschudo.ru adlı siteye girerek ülkenin yedi harikası yarışmasına katılma imkânı buldu. Yarışmada Rusya'da bulunan 6 yüz tarihi eseri yer alıyordu.

Elbrus dağı fotoğrafları için Resim Galerimizi ziyaret edebilirsiniz.

www.haberturk.com/

 

 

kamatur.org

Karaçay Malkar Türkiye

Köşe Yazıları

ESKİ CIRLA
Çok eski zamanlardan beri Merkezî Kuzey Kafkasya’nın Yukarı Kuban ve Yukarı Terek havzalarında yaşayan Karaçay-Malkarlıların…
KAFKASYA'DA DEPORTASYON VE…
Tarih boyunca büyük devletler ve imparatorluklar arasında paylaşılamayan ve sahibolunmak istenilen bir ülke olan Kafkasya’da…
KARAÇAY-MALKARLILANI TAMIRLARINI ÜSÜNDEN
Karaçay-Malkar halkını üsünden tarih canı bıla cürütülgen ilmu-izlem işlege ketgen ömürnü ayagında başlangandı, anı da…
KARAÇAYNI TÖRESİNİ ÜSÜNDEN
Meni tölüme deri bolganla Kafkazdan kelgen adetleni igi biledile. Endigi caş tölüle, artıksızda elleden tışında…

Login