22Ekim2017

NARTLANI TOY KÜNÜ TESCİLLENDİ

Kuzey Kafkas Karaçay Balkarlılar Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Musa Korkmaz, “Türkiye'de bir Karaçay milletinin olduğunu tescil ettirdik. Şimdi UNESCO'ya da talebimiz gönderilecek” dedi.

Korkmaz, yaptığı açıklamada, her yıl Türkiye'deki Karaçay Balkar Türkleri'ni bir araya getirmek amacıyla ‘Nartlanı Toy Künü’ etkinliği düzenlediklerini söyledi. Türkiye'deki Karaçay Türkleri'ni toplayarak, senede bir kere 'Natlanı Toy Künü' yaptıklarını ifade eden Korkmaz, “Geçtiğimiz günlerde de somut olmayan kültürel miraslarla ilgili valilikte bir toplantı vardı. 6 ay önce bu günü tescilletmek için karar almıştık. Bu komisyondan geçti” dedi.


TESCİL ETTİRDİLER
Türkiye'de bir Karaçay milletinin olduğunu ve bu milletin de 19 seneden beri 'Nartlanı Toy Künü'nü yaptığını tescil ettirdiklerini vurgulayan Korkmaz, “ Türkiye nezdinde bu tescillendi şimdi Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'ne (UNESCO) de talebimiz gönderilecek. Orada da kabul görürse, yaşayan Karaçaylı'ların böyle bir etkinliği olduğu, Somut Olmayan Kültürel Miras listesine girecek. Biz bu kültürümüzü yaşatmak zorundayız, bunun için varız” diye konuştu. Korkmaz, federasyon haline gelmek istediklerini kaydetti.

AMAÇ KÜLTÜRÜ YAŞATMAK
Derneğin Kadın Kolları Başkanı Şenol Koç ise 10 yıldır ayda iki kez dernek üyesi kadınlarla bir araya geldiklerini anlatarak, "Derneğimizin amacı kültürümüzü yaşatmak, gelecek nesillere ve çevremizdekilere geleneklerimizi tanıtmak. Burada olanların çoğu akraba. Bizim kültürümüzde akrabalık ilişkileri ve saygı çok önemli. Bu yüzden kadınlarımız çok rahat gelip gidiyorlar. Derneğimize katkıda bulunmak amacıyla yemeklerimizi yapıyoruz, el işleri yapmaya çalışıyoruz, geziler düzenliyoruz. Derneğimizin çocuklara yönelik projeleri var. Bizlerde çocuklarımıza kültürlerini öğrenmeleri ve bunu yaşatmaları için onlara destek oluyoruz." (AA)

http://www.anadolugazetesi.net/karacaylar-geleneklerini-surduruyor-n-24752.aspx