24Ekim2017

EŞİGİBİZ CABILA TEBREGENDİ

Men Ata curt Kafkaz’dan kelgen Karaçaylıla bla birinçi kere 1990 cılında tübeşgen edim.  Mamçuları tukumundan 80 cıllarında eki tişiruv bla alanı birini caşı üç evlen bolup,   meni atamı egeçini  üyüne konak bolup kelgen edile. Ol kelgenle anı erini egeçleriyedile. Anı atı Muhammat, Rus-Alman uruşnu artı bla Kafkaz’dan Avrupa’ga, alaydan da Türkiye’ge artda kelip cerleşgen talay mülteciden biri edi. Ol Russia’da doktorluk okup boşap alaydan Avrupa’da da bir eki cılnı master etgenden sora Türkiye’ge kelip cerleşgeninde entda bir- eki cıl doktorluk okugan bek bilimli sıylı bir adam edi. 20 cıldan artık boldu ol ölgelli, ceri candet bolsun.

Add a comment

Devamını oku...

 • Koçharlanı Leman tarafından yazıldı.

NARTLANI TOY KÜNÜ TESCİLLENDİ

Kuzey Kafkas Karaçay Balkarlılar Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Musa Korkmaz, “Türkiye'de bir Karaçay milletinin olduğunu tescil ettirdik. Şimdi UNESCO'ya da talebimiz gönderilecek” dedi.

Korkmaz, yaptığı açıklamada, her yıl Türkiye'deki Karaçay Balkar Türkleri'ni bir araya getirmek amacıyla ‘Nartlanı Toy Künü’ etkinliği düzenlediklerini söyledi. Türkiye'deki Karaçay Türkleri'ni toplayarak, senede bir kere 'Natlanı Toy Künü' yaptıklarını ifade eden Korkmaz, “Geçtiğimiz günlerde de somut olmayan kültürel miraslarla ilgili valilikte bir toplantı vardı. 6 ay önce bu günü tescilletmek için karar almıştık. Bu komisyondan geçti” dedi.

Add a comment

Devamını oku...

 • kamatur.org tarafından yazıldı.

KARAÇAY ÇERKESSKİ TV’DEN BÜYÜKERŞEN’E ZİYARET

Karaçay Balkar Türklerinin Türkiye’ye son göçlerinin 100. Yılı için belgesel hazırlayan Karaçay Çerkesski Televizyonu yapımcısı Luda Kochkarova, Eskişehir Kafkas Karaçay Balkar Derneği Başkanı Musa Korkmaz ile Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükerşen’i  ziyaret ederek, çekim yaptılar. Belgesel çekiminde, Karaçay Balkar Türklerinin, 129 yıl önce Eskişehir’e göç ettiklerini hatırlatan Büyükerşen, “10 bine yakın hemşehrimiz, gelenek ve görenekleriyle şehrimizin kültürüne zenginlik katıyorlar” dedi.

Add a comment

Devamını oku...

 • kamatur.org tarafından yazıldı.

UÇHAN ÇIPÇIK : BATÇALANI FEHMİ BERK

Bizni bek süygen adamıbız; iş adamı, akılman (entellektüel), şayir (nazmuçu), cırçı, kobuzçu, makamçı (besteci) Batçalanı (Çalkulanı) Fehmi Berk  avuşhandı. Kesi parkinson degen avruvlu bolub edi. Ol aman avruvu anı art eki cılda tamam ahırına cetdirib, bek savsuz koyğan edi da; kesi nazmusunda aythança "Uçhan Çıpçık" bolub kerti duniyasına uçub ketgendi. Cathan ceri da, barğan ceri da candetli bolsun inşallah.

Add a comment

Devamını oku...

 • Adilhan Adiloğlu tarafından yazıldı.

KALLİMCİ'NİN "KARAÇAY TÜRKLERİNİN KÖYÜ GÖKÇEYAYLA" KİTABI YAYIMLANDI

Hasan Kallimci'nin yazdığı "Karaçay Türklerinin Köyü Gökçeyayla" adlı kitap, Bengü Yayıncılık tarafından Nisan 2012 tarihinde yayımlandı. Orta boy, 132 sayfa hacmindeki kitapta, Gökçeyayla Köyündeki Karaçay Türklerinden derlenen halk kültürü ürünleri yer alıyor. Yazar, bu kitabı hakkında şunları söylüyor.

Add a comment

Devamını oku...

 • kamatur.org tarafından yazıldı.

KARAÇAY-MALKAR MİLLÎ BAYRAĞININ ÜZERİNDEKİ SEMBOLLE İLGİLİ YENİ BİR BELGE

Karaçay-Malkar Millî Bayrağının üzerindeki sembolle ilgili olarak yeni ve çok enteresan bir belgeye ulaştık. Bilindiği üzere bayrağın üzerinde yer alan sembolün kaynağı, Karaçay'da Kart-Curt köyünde bulunan 1695 tarihinden kalma eski bir taşın üzerine kazınmış sembolden gelmektedir. Bu defa ise bu sembolün aynısı Malkar'da da bulundu.

Add a comment

Devamını oku...

 • Aslan Aybaz tarafından yazıldı.

GEÇMİŞ VE GELECEK ARASINDA KUZEY KAFKASYA

Karaçaylı bilim kadını Svetlana Aliyeva, 19-21 Kasım 2010 tarihinde Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te gerçekleşen İkinci Uluslararası Kuzey Kafkasya Konferansında yaptığı konuşmasında, Kabardeylerin Balkarlara karşı uyguladığı yok etme politikasına dikkat çekti. Svetlana Aliyeva konuşmasında; Çerkeslerin ve Kabardeylerin arzu ettiği şekilde, konferansın ana temasının, Rusların Kabardey ve Çerkeslere uyguladığı soykırımın Rusya tarafından kabul etmesi gerektiği üzerine şekillendiğini söyledi.

Add a comment

Devamını oku...

 • Svetlana Aliyeva tarafından yazıldı.

KUVАNÇLI İÑÑİR

Baraz kün Kıral konsert zalğa kelgenleni bir kavumu arı kiralmay kalğandıla. Alay köp camavat cıyılğan edi Kabartı-Malkar halk poeti Otarlanı Kerimni 100 cıllığın belgilegen ingirge. Arı Moskovadan, respublikaladan, krayladan kelgen cazuvçula, respublikanı parlamentini deputatları, poeziyanı süygenle, poetni cuvuk, ahluları da bar edile

Add a comment

Devamını oku...

 • kamatur.org tarafından yazıldı.

BAŞHÜYÜKDE KONAKDA: MİLLЕT BАYRАK - HАLKNI BİRİKDİRGЕN BЕLGİ

Аvgust аynı аllındа Karaçaydа, Mаlkаrdа, Türkdе dа bеlgili cаzıvçu, pоet, jurnаlist, аlim kаrnаşıbız Аppаlаnı Аdilhаnnı çаkırğаnı blа Türkdе kоnаkdа bоldum. Bеk аriuv tübеdilе, kоnаkbаylık etdilе. Kаvkаzdаn kеlgеn bir tüz Karaçaylı dеb kоymаy, ullu sıy bеrdilе, köb cеrlеgе eltdilе, köb zаtnı körgüzdülе.

Add a comment

Devamını oku...

 • Appalanı Nürçük tarafından yazıldı.

BAYRAK KİMGE KEREKDİ ?

Köb zamannı bılayda bayraknı üsünden söz aytıldı. Kimi alay bolsun, kimi bılay bolsun. Boyavu alay, sızgısı bılay. Harkim kölündeğin kölü süygença aytadı. Bayrak algı burun curtnu kuru da cer bolmay curt bolganını belgisidi. Bir halknı millet angısı bar ese cerine iye bolub, alayın curt bilib, anı üçün kazavat etib, kanın tögedi, cavdan koruvlaydı.

Add a comment

Devamını oku...

 • Kuvatlanı Metin Güçlü tarafından yazıldı.

KARAÇAYCA ÖZGÜR ANSİKLOPEDİ "VİKİPEDİ"

Millet baylık  Duniyabıznı sanı az bolğan halklarını tilleri tas bolub barğanı köbleni kayğılı etdiredi. Alimle bildirgenñe köre – har eki ıyıkda cer cüzünde bir til kuruydu. Oyumlağa köre, duniyanı tillerini 40 protsenti çaklı birin bu cazıv saklaydı. Köb bolmay – 21-çi fevralda, bütev duniyada Ana tilni halkla arası künü bayram ötgendi, bu bayram kultura baylıknı saklav nüzür bla ÜNESKO-nu General konferentsiyasında 1999 cılnı noyabrında begitilgendi. BMO-nu General Assambleyası Ana tilni halkla arası künün belgilevnü kabıl etgendi (Rezolütsiya № &/RES/56/262) emda BMO-ğa kirgen krallanı emda BMO-nu Sekretariatın duniyanı bütev tillerin koruvlavda emda saklavda boluşluk eterge çakırğandı.

Add a comment

Devamını oku...

 • kamatur.org tarafından yazıldı.